Slovenský hokejista Adam Ružička v drese Calgary Flames. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|28. dec 2022 o 05:55

Connor McDavid natiahol bodovú šnúru na 16 zápasov.

NEW YORK. Jediným Slovákov, ktorý naskočil do diania NHL hneď po vianočnej pauze bol Adam Ružička. Jeho Calgary Flames sa stretli vo veľkom derby s Edmontonom Oilers.

Ružička odohral vôbec najmenej spomedzi hráčov Calgary, len 10 minút a 13 sekúnd, v zápase nebodoval. Bol aktívny a trikrát vystrelil na bránu.

V zápase opäť bodoval kapitán "olejárov" Connor McDavid. Jeho presilovkový gól bol víťazný. S 31 gólmi je najlepším strelcom ligy. Bodovanie súťaže vedie so 67 bodmi v 36 zápasoch.

Hviezdny útočník bodoval už v šestnástich zápasoch v rade, zaznamenal v nich 32 bodov. Už len jeden zápas mu chýba na to, aby vyrovnal svoju najdlhšiu bodovú sériu v NHL. Tú dosiahol v roku 2021.

Oilers nakoniec vyhrali "bitku o Albertu" 2:1.

Vo vzájomnom zápase sa stretli aj tímy Jaroslava Haláka a Martina Feherváryho, ani jeden z nich ale do zápasu nenastúpil. Halák kryl chrbát Šesťorkinovi ako dvojka, Feherváry je stále zranený.

Carolina na víťaznej šnúre

Carolina zdolala Chicago pohodlne 3:0. Čisté konto si pripísal Antti Raanta. Zápas začali dobre, už po deviatich minútach viedli o dva góly vďaka Nečasovi a Fastovi. Na konečných 3:0 v tretej tretine uzavrel Martinook.

Hurricanes vyhrali už deviaty zápas v rade a bodovali v pätnástom dueli za sebou. Bez bodu odišli naposledy 24. novembra. "Hurikány" sa nachádzajú na prvom mieste Metropolitnej divízie, celkovo sú druhí najlepší v NHL hneď za Bostonom.

Počas ich pätnásťzápasovej bodovej šnúry vyhrali desať zápasov v riadnom hracom čase, tri v predĺžení a dvakrát prehrali po predĺžení.

Vyrovnali najdlhšiu bodovú šnúru v NHL počas tejto sezóny, ktorú držali hráči Toronta Maple Leafs.

Zároveň deviatimi víťaznými zápasmi v rade vyrovnali svoj klubový rekord. Počas tejto sezóny dokázali viackrát v rade zvíťaziť len hráči New Jersey, ktorým sa to podarilo trinásťkrát.

"Je to dobré na povzbudenie sebavedomia, ale myslím si, že nad tým priveľa neuvažujeme," hovoril o ich sérii brankár Raanta.

"Nikdy sa príliš nepozeráte dozadu, či ste vyhrali 8-9 zápasov v rade, alebo prehrali," hovoril tréner tímu Rod Brind´Amour. "Dôležité je to, čo je pred vami."

"Bude to pre nás zrejme znamenať viac na konci sezóny, keď sa pozrieme späť a budeme si môcť povedať, že to bola dobrá séria, ktorá nám pomohla dostať sa tam, kde chceme byť," dodal.

Noc brankárov

V noci sa darilo viacerým brankárom. Kanaďan Darcy Kuemper mal proti New Yorku Rangers čistý štít. Vďaka nemu vyhral Washington hladko 4:0.

Ústrednou postavou zápasu Ottawy a Bostonu bol gólman domácich Cam Talbot. "Medvede" z Bostonu na jeho bránu vystrelili až 51 striel, on zastavil 49 z nich. "Senátori" nakoniec zápas vyhrali 3:2 po nájazdoch.

Veľký podiel na víťazstve Edmontonu v derby proti Calgary mal Stuart Skinner. Nováčik pochytal 46 zo 47 striel a bol hlavným dôvodom toho, že Oilers zvíťazili tesne 2:1.

O veľké prekvapenie sa postarali hokejisti Arizony. Obhajcov Stanley Cupu z Colorada zdolali 6:3.

NHL - základná časť - 28. december:

Carolina - Chicago 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 4. Nečas (Burns, Stastny), 9. Fast (Pesce, Skjei), 45. Martinook (J. Staal)

Brankári: Raanta 24/24 - Mrázek 46/49

NY Rangers - Washington 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 9. Johansson (Kuzněcov, E. Gustafsson), 38. E. Gustafsson (Sheary, D. Strome), 40. Eller (Mantha), 57. Sheary

Brankári: Šesťorkin 26/29 - Kuemper 32/32

Ottawa - Boston 3:2 sn (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 29. Stützle (Batherson, Chabot), 34. DeBrincat (Batherson, Holden), rozh. náj. DeBrincat – 31. DeBrusk (Bergeron, McAvoy), 57. Zacha (H. Lindholm, Coyle)

Brankári: Talbot 49/51 - Swayman 30/32

NY Islanders - Pittsburgh 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Góly: 2. Lee (Nelson), 21. Barzal (Fasching, Bailey), 32. Bailey (Dobson, Romanov), 37. Barzal, 44. Lee (Nelson, Pulock) – 16. P. Joseph

Brankári: Sorokin 20/21 - Jarry 37/42

Nashville - Dallas 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Góly: 21. F. Forsberg (A. Carrier), 29. Trenin – 2. Ja. Benn, 23. Hintz (J. Robertson, Heiskanen), 60. Hintz (Pavelski)

Brankári: Saros 30/33 - Oettinger 26/28

St. Louis - Toronto 4:5 pp (1:2, 2:2, 1:0 - 0:1)

Góly: 8. Rosén (L. Brown, Toropčenko), 28. O'Reilly (B. Schenn), 30. Faulk (Bučnevič, Tarasenko), 46. Kyrou (Parayko, Thomas) – 4. Holl (Giordano, Nylander), 20. Tavares (Marner, Järnkrok), 26. Kerfoot (Matthews, Giordano), 36. Järnkrok (Holmberg, Engvall), 65. Nylander

Brankári: Binnington 32/37 - Samsonov 30/34

Winnipeg - Minnesota 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 11. Dubois (Connor, Morrissey) – 6. Spurgeon (Hartman, Steel), 7. Zuccarello (Kaprizov, Steel), 29. F. Gaudreau (Zuccarello, Spurgeon), 58. Sa. Walker (Boldy, F. Gaudreau)

Brankári: Hellebuyck 24/27 - Gustavsson 31/32

Arizona - Colorado 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

Góly: 4. Gostisbehere (Chychrun, Keller), 12. Crouse (Bjugstad), 26. Schmaltz (N. Ritchie, Chychrun), 37. Moser (Crouse, Välimäki), 44. Carcone (Crouse, Chychrun), 60. Keller (Schmaltz) – 5. Rodrigues (Makar, Compher), 32. Makar (Compher, D. Toews), 46. Rantanen (E. Johnson, Girard)

Brankári: Ingram 27/30 - Georgijev 27/32

Calgary - Edmonton 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 22. Backlund (Coleman) – 25. Barrie (Yamamoto), 48. McDavid (Draisaitl)

Brankári: Markström 20/22 - Skinner 46/47

/Adam Ružička (Calgary) v zápase nebodoval, trikrát vystrelil na bránu, odohral 10:13 min./

Vancouver - San Jose 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Góly: 5. Horvat (Michejev, Boeser), 17. E. Pettersson (Pederson, L. Schenn), 25. Michejev (Kuzmenko, T. Myers), 27. Q. Hughes (Michejev, Horvat), 53. Horvat (Boeser), 58. Boeser (Horvat, Michejev) – 20. Meier (Couture, E. Karlsson), 55. Meier (E. Karlsson)

Brankári: Martin 24/26 - Reimer 19/25

Los Angeles - Vegas 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Góly: 12. Vilardi (Lizotte), 34. Danault (Arvidsson, Iafallo), 49. Iafallo (Danault, Arvidsson), 60. Arvidsson (Danault) – 14. Amadio (Pietrangelo, Ma. Stone), 31. McNabb (R. Smith, Pachal)

Brankári: Copley 21/23 - Thompson 21/24