BRATISLAVA, PEKING. Halleyho kométa je úkaz na nebeskej oblohe, ktorý sa zjaví raz za 75 rokov. Po olympiáde v Pekingu sa v hokejovom prostredí môže pokojne začať hovoriť v súvislosti s mladými hráčmi ako o Slafkovského kométe.
Najmladší hráč turnaja sa stal jeho najväčšou osobnosťou. Najproduktívnejším mužom, pardon chlapcom, rovnako tak najlepším strelcom a hokejistom, ktorého by chcelo mať v strede každému mužstvo.
Sedemnásťročný Juraj Slafkovský strelil v siedmich zápasoch sedem gólov. Po Žigmundovi Pálffym (1994) a Pavlovi Demitrovi (2010) sa stal tretím Slovákom, ktorý vyhral kanadské bodovanie olympijského turnaja.
Zápis mladého Košičana do hokejovej a športovej histórie bude nezmazateľný a možno aj večný. Dal by sa prirovnať k perfektnej desiatke Nadie Comaneciovej, rumunskej gymnastky z olympijských hier v Montreale 1976.
Za posledných tridsať rokov sa len trom hokejistom podarilo pod piatimi olympijskými kruhmi mať priemer jedného gólu na zápas. Dvaja z nich sú Slováci.
V roku 1994 strelil Miroslav Šatan v 8 zápasoch 9 gólov. Nemal jedinú asistenciu.
O štyri roky neskôr na Turnaji storočia v Nagane strelil rovnaký počet gólov, teda 9, legendárny Rus Pavel Bure. Dokázal to dokonca v šiestich dueloch. Nemal jedinú asistenciu.
No a v Pekingu 2022 dosiahol priemer gól Juraj Slafkovský. V siedmich dueloch strelil 7 gólov. Nemal jedinú asistenciu.
Šatan odohral v NHL 1050 zápasov. Vyhral Stanleyho pohár, je i majstrom sveta.
Bure vyhral trikrát cenu pre najlepšieho strelca NHL. V 702 zápasoch strelil 437 gólov. Lepší priemer gólu na zápas majú v histórii ligy len Mike Bossy a Mario Lemieux. Je člen Siene slávy NHL.
Aká budúcnosť čaká na Juraja Slafkovského? Hviezdy sú mu naklonené, aby sa vyrovnal ikonám minulosti.
Všetko o hokeji na ZOH 2022