BRATISLAVA, POPRAD. Slovenská hokejová reprezentácia počas sezóny v rámci prípravy na MS v hokeji absolvuje niekoľko medzinárodných turnajov.
Jeden z nich sa koná aj na Slovensku, aktuálne je známy pod názvom Vianočný Kaufland Cup. Pred presunutím na decembrový termín sa volal Kaufland Cup, predtým Slovakia Cup, ale jeho začiatky siahajú do konca 90-tych rokov.
Úvodný ročník sa hral v roku 1998 pod názvom Corgoň Cup, neskôr sa premenoval na Tatra Posťovňa Cup či Loto Cup.
Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Nórsko na turnaji Vianočný Kaufland Cup 2024
V posledných rokoch sa na ňom zúčastňujú tri tímy, ale najmä v skorších ročníkoch na ňom súperili štyri reprezentácie.
Z celkového víťazstva sa v roku 2003 tešila aj Kanada a pravidelne na ňom štartovali aj Švajčiari. V posledných ročníkoch dopĺňali Slovákov tímy Lotyšska a Nórska.
Slovenskí hokejisti vyhrali domáce podujatie až v 15 z celkovo 20 ročníkov. V roku 2024 sa turnaj pod názvom Vianočný Kaufland Cup hrá v Poprade.
Aj toto sa dozviete v článku:
História turnaja:
Štatistiky turnaja:
Podujatie v minulosti hostili aj Bratislava, Spišská Nová Ves, Trenčín, Piešťany, Banská Bystrica, Žilina a Nitra. V rokoch 2002, 2007 až 2010, 2018 a 2021 sa nehralo.
Pozrite si históriu, víťazov a prehľad jednotlivých ročníkov turnaja Kaufland Cup či predtým známeho ako Slovakia Cup.
História turnaja Kaufland Cup (Slovakia Cup)
1998 - 2001: Corgoň Cup a Poisťovňa Tatra Cup
1998: Slovenská hokejová reprezentácia si na domáci medzinárodný turnaj musela počkať až do roku 1998, keď sa organizoval prvý ročník pod názvom Corgoň Cup, resp. Slovakia Corgoň Cup.
Nitriansky pivovar Corgoň ako hlavný sponzor vyčlenil na turnaj dva milióny korún. Hralo sa, podobne ako v posledných ročníkoch, v decembrovom termíne.
Od 17. do 19. decembra na turnaji okrem Slovenska štartovalo aj Francúzsko, Švajčiarsko a B-tím Ruska. Hralo sa systémom každý s každým. Turnaj hostili mestá Poprad a Spišská Nová Ves. Kanadská reprezentácia dala prednosť silnejšie obsadenému Baltika Cupu v Moskve.
Corgoň Cup 1998 mal celkový rozpočet 2,9 milióna korún. Každé mužstvo zaplatilo štartovné, 10.000 švajčiarskych frankov, ktoré malo pokryť náklady na cestovanie. Priame prenosy zo zápasov vysielala STV.
V kádri trénera Slovenska Jána Šterbáka chýbali pre maródku legionári Ľubomír Sekeráš, Branislav Jánoš a Jozef Daňo. Najskúsenejším vo vtedajšom kádri bol slovanista Kolník s 94 zápasmi a 50 gólmi v národnom tíme.
Slováci postupne zdolali Rusko 6:4, Francúzsko 2:0 a na záver aj Švajčiarsko 5:2. S plným počtom bodov a skóre 13:6 tak ovládli premiérový ročník. Druhí skončili Švajčiari a tretí Rusi.
1999: Vo svojom druhom ročníku sa Corgoň Cup presunul z východného Slovenska do Trenčína. Účasť na podujatí si zopakovalo Švajčiarsko a Francúzsko, ale ruské béčko nahradili Rakúšania.
Slováci doma opäť uspeli a celkové prvenstvo si vybojovali po triumfoch nad Rakúskom 7:2, Švajčiarskom 3:0 a remíze s Francúzskom 4:4 so skóre 14:6.
Zahraničné tímy si organizáciu turnaja veľmi chválili, ale negatívom bola slabá divácka účasť. Kritizoval ju aj Ján Pardavý, ktorý bol s 3 gólmi a 5 asistenciami najlepším strelcom a najproduktívnejším hráčom turnaja.
"Asi treba ľuďom zniesť modré z neba, aby prišli. Nepriláka ich ani reprezentácia," vravel Pardavý po turnaji. "Súvisí to zrejme so sociálnou situáciou i s okolnosťami, ktorými žije celá spoločnosť," komentoval vtedajší tréner Slovenska Ján Filc.
2000: Po dvoch ročníkoch sa na ďalšie dva roky zmenil názov turnaja na Poisťovňa Tatra Cup. V roku 2000 sa konal opäť v Trenčíne. Slováci sa opäť tešili z prvenstva, keď zdolali Nórsko 4:1, Bielorusko 1:0 a Švajčiarsko 4:3.
2001: V roku 2001 sa pre ZOH 2002 v Salt Lake City menil termín z decembra na august. Turnaj sa presťahoval do Piešťan a už bol aj trvalo usadený v medzinárodnom kalendári.
Prvýkrát sa však nezúčastnili Švajčiari, a to pre postoj domácich klubov, ktoré neboli ochotné uvoľniť hráčov. Organizátori oslovili všetkých 16 účastníkov elitnej kategórie MS. Účasť pôvodne prisľúbilo Lotyšsko, ale neskôr ju odvolalo.
Zľava Miroslav Hlinka, Richard Šechný a kapitán Ján Pardavý sa s trofejou tešia z celkového triumfu Slovenska na turnaji Poisťovňa Tatra Cup 2001 v Piešťanoch. (Autor: TASR)
Bielorusi mali hráčov roztrúsených po celej Európe a ťažko by zložili mužstvo. Krajiny elitnej európskej štvorky Švédsko, Fínsko, Česko a Rusko hrali týždeň po turnaji v Piešťanoch prvé podujatie Euro Hockey Tour.
Rakúšania a Taliani ešte nemali zložené reprezentačné mužstvo a Nóri mali po vypadnutí z elitnej kategórie MS výrazné problémy.
V Piešťanoch sa napokon predstavili Nemecko, Slovinsko a Francúzsko. Aj na štvrtý pokus ovládlo turnaj Slovensko, keď si poradilo so Slovinsko 5:2, Francúzskom 3:0 a Nemeckom 4:0.
Organizátori zvolili celodenné vstupenky. Cena lístka na dvojzápas bola pre mládež do 15 rokov 20 korún a pre dospelých 60 korún. Dva slovenské zápasy odvysielala STV 2.
Po štyroch úspešných ročníkoch, v ktorých vždy zvíťazilo Slovensko a zo všetkých zápasov iba raz remizovali a neprehralo, sa v roku 2002 turnaj nekonal.
2003 - 2006: Loto Cup
2003: V roku 2003 turnaj opäť zmenil názov, tentoraz na Loto Cup. V termíne od 18. do 20. decembra sa v Piešťanoch okrem Slovenska stretli Švajčiarsko, Lotyšsko a Kanada.
Práve zámorský súper bol prvým, ktorému sa podarilo prerušiť úspešnú slovenskú sériu. Slováci síce začali triumfom nad Švajčiarskom 5:2, ale následne podľahli Rakúsku aj Kanade zhodne 3:4. Stačilo im to až na tretie miesto. Tím viedol František Hossa.
2004: Sezónu 2004/2005 výrazne ovplyvnil lockout v NHL a cítiť to bolo aj na Loto Cupe, ktorý sa v decembri hral opäť v Piešťanoch.
Tréner Hossa nominoval takmer všetky hviezdy, ktoré počas lockoutu hrali v Európe. V nominácii figurovali Marián a Marcel Hossovci, Rastislav Pavlikovský, Zdeno Chára, Ivan Majeský, Martin Štrbák, Pavol Demitra, Ľuboš Bartečko, Branko Radivojevič či Radovan Somík.
A silu tímu bolo cítiť. Slováci postupne zdolali Švajčiarsko 3:1, Rakúsko 5:1 a Kanadu 4:2. Po ročnej pauze tak opäť získali celkový triumf.
Zľava Marcel Hossa, tréner František Hossa a Marián Hossa po turnaji Lotto Cup 2004 v Piešťanoch. (Autor: TASR)
2005: V tomto roku 2005 sa prihodila aj medzinárodná hanba. Dôvodom bol zápas proti Lotyšsku, ktorý sa po riadnej hracej dome aj predĺžení skončil nerozhodne 3:3.
Nasledovali nájazdy, ktoré však mali iba jednu sériu. Rozhodca Daniel Konc ukončil zápas po tom, čo Lotyš Leonids Tambijevs premenil nájazd a Richard Kapuš neuspel.
Arbiter sa nechal ovplyvniť mylnou informáciou hlásateľa na zimnom štadióne, že samostatné nájazdy sa uskutočnia iba po jednom hráčovi. Podľa pravidiel však mali mať klasicky 5 sérií.
Lotyši sa potom už nedali prehovoriť, aby pokračovali v sérii, a tak rozhodca v chaose zápas ukončil. Výhra 4:3 po nájazdoch pre Lotyšsko však platila iba 16 hodín, direktoriát ju po hlasovaní zrušil a zápasu určil remízu 3:3.
Slováci následne zdolali Švajčiarsko 1:0 a Kanadu 6:4, a opäť dosiahli turnajové prvenstvo.
Slovenskí hokejisti s trofejou pre víťazov turnaja Loto Cup 2005 v Piešťanoch. (Autor: TASR)
2006: Iba druhýkrát sa Slovákom nepodarilo vyhrať v roku 2006, keď sa turnaj presunul do Bratislavy. Rozhodol o tom vzájomný zápas proti Švajčiarsku, ktoré vyhralo 3:1, uspelo aj v zvyšných dvoch stretnutiach a prvý raz sa tešilo z triumfu na turnaji.
Slovenskí hokejisti v ďalších dueloch jasne zdolali Rakúsko 3:0 aj Lotyšsko 5:0, ale už pred záverečným zápasom vedeli, že na prvenstvo to stačiť nebude. Obsadili napokon 2. miesto.
2011 - súčasnosť: Slovakia Cup a Kaufland Cup
2011 - 2017: Turnaj sa podarilo obnoviť v roku 2011 po štyroch rokoch pauzy s názvom Slovakia Cup. Dva ročníky mal štyroch účastníkov (2011 a 2017), v ďalších na ňom štartovali tri krajiny.
Štyrikrát za sebou ho hostila Bratislava, následne sa sťahoval do Banskej Bystrice, Žiliny a Nitry. Slovenskí hokejisti si pripísali prvenstvá v rokoch 2011, 2014, 2015, 2016 a 2017.
V roku 2012 uspelo Nemecko, o rok neskôr vyhralo Bielorusko a v roku 2017 si druhé celkové víťazstvo pripísalo Švajčiarsko. Slovákom sa v rokoch 2012 a 2013 nedarilo, keď obsadili až posledné tretie miesto.
V roku 2018 sa Slovakia Cup opäť nehral.
2019 - 2022: Podujatie sa vrátilo v roku 2019 už pod názvom Kaufland Cup. Prvé dva ročníky mali totožné poradie. V Bratislave aj Poprade vyhrali Slováci pred tímom Ruska do 25 rokov, tretie skončilo Bielorusko.
V roku 2021 sa turnaj zatiaľ poslednýkrát nekonal, dôvodom bola pandémia koronavírusu.
V roku 2022 sa vrátil v termíne od 5. do 7. mája a po roku 2016 sa opäť konal v Žiline. Slováci najskôr podľahli Nórsku 4:5 po nájazdoch, ale následne zdolali Francúzsko 2:0. To im aj stačilo na celkové prvenstvo, keďže Francúzi zdolali Nórov 2:1 po predĺžení.
2022 - súčasnosť: V roku 2022 sa hrali dokonca dva turnaje. V májovom termíne išlo o tradičnú prípravu pred MS v hokeji.
Slovensko bolo v decembrovom asociačnom termíne tradičným účastníkom predvianočného turnaja Švajčiarsky pohár.
Keďže sa však Švajčiari po vyradení Ruska z dôvodu vojenskej intervencie na Ukrajine stali súčasťou prestížneho seriálu Euro Hockey Tour, Slováci museli hľadať náhradný program. Výsledkom tak bol Vianočný Kaufland Cup. A v tomto termíne sa im zatiaľ darí.
Tréner Craig Ramsay (v strede) a jeho asistenti Ján Pardavý (vľavo) a Peter Frühauf sa tešia po víťazstve na domácom turnaji Vianočný Kaufland Cup 2023 v Bratislave. (Autor: TASR)
V roku 2022 vyhrali turnaj so suverénnym skóre 12:1 v dvoch zápasoch a v roku 2023 ho ešte vylepšili na 12:0. V oboch prípadoch boli ich súpermi Nórsko a Lotyšsko.
Rovnaké zloženie turnaja je aj v roku 2024 v Poprade. A opäť na ňom Slováci uspeli, no nie s takým dominantným skóre.
Turnaj zvládli po výhrach s Nórskom (3:1) a Lotyšskom (2:1). Získali už celkovo 16. triumf na tomto turnaji.
Kaufland Cup (Slovakia Cup): Prehľad víťazov a poradie podľa rokov
Rok | Názov | Víťaz | 2. miesto | 3. miesto | Tímy | Dejisko |
---|
1998 | Corgoň Cup | Slovensko (1) | Švajčiarsko (1) | Rusko (1) | 4 | Spišská Nová Ves, Poprad |
1999 | Corgoň Cup | Slovensko (2) | Švajčiarsko (2) | Rakúsko (1) | 4 | Trenčín |
2000 | Poisťovňa Tatra Cup | Slovensko (3) | Švajčiarsko (3) | Bielorusko (1) | 4 | Trenčín |
2001 | Poisťovňa Tatra Cup | Slovensko (4) | Francúzsko (1) | Nemecko (1) | 4 | Piešťany |
2002 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2003 | Loto Cup | Kanada (1) | Rakúsko (1) | Slovensko (1) | 4 | Piešťany |
2004 | Loto Cup | Slovensko (4) | Švajčiarsko (4) | Kanada (1) | 4 | Piešťany |
2005 | Loto Cup | Slovensko (5) | Švajčiarsko (5) | Kanada (2) | 4 | Piešťany |
2006 | Loto Cup | Švajčiarsko (1) | Slovensko (1) | Rakúsko (2) | 4 | Bratislava |
2007 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2008 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2009 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2010 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2011 | Slovakia Cup | Slovensko (7) | Švajčiarsko (6) | Bielorusko (2) | 4 | Bratislava |
2012 | Slovakia Cup | Nemecko (1) | Bielorusko (1) | Slovensko (2) | 3 | Bratislava |
2013 | Slovakia Cup | Bielorusko (1) | Nórsko (1) | Slovensko (3) | 3 | Bratislava |
2014 | Slovakia Cup | Slovensko (8) | Lotyšsko (1) | Nórsko (1) | 3 | Bratislava |
2015 | Slovakia Cup | Slovensko (9) | Švajčiarsko (7) | Nemecko (2) | 3 | Banská Bystrica |
2016 | Slovakia Cup | Slovensko (10) | Bielorusko (2) | Švajčiarsko (2) | 3 | Žilina |
2017 | Slovakia Cup | Švajčiarsko (2) | Slovensko (2) | Rusko (2) | 4 | Nitra |
2018 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2019 | Kaufland Cup | Slovensko (11) | Rusko (1) | Bielorusko (3) | 3 | Bratislava |
2020 | Kaufland Cup | Slovensko (12) | Rusko (2) | Bielorusko (4) | 3 | Poprad |
2021 | - | - | - | - | | nehralo sa |
2022 | Kaufland Cup | Slovensko (13) | Nórsko (2) | Francúzsko (1) | 3 | Žilina |
2022 | Vianočný Kaufland Cup | Slovensko (14) | Lotyšsko (2) | Nórsko (2) | 3 | Bratislava |
2023 | Vianočný Kaufland Cup | Slovensko (15) | Lotyšsko (3) | Nórsko (3) | 3 | Bratislava |
2024 | Vianočný Kaufland Cup | Slovensko (16) | Lotyšsko (4) | Nórsko (4) | 3 | Poprad |
Kaufland Cup (Slovakia Cup): Medailová bilancia
P. | Krajina | Víťaz | 2. miesto | 3. miesto | Celkovo |
---|
1. | Slovensko | 16 | 2 | 3 | 21 |
2. | Švajčiarsko | 2 | 7 | 2 | 11 |
3. | Bielorusko | 1 | 2 | 4 | 7 |
4. | Kanada | 1 | 0 | 2 | 3 |
4. | Nemecko | 1 | 0 | 2 | 3 |
6. | Rusko | 0 | 2 | 2 | 4 |
7. | Rakúsko | 0 | 1 | 2 | 3 |
8. | Lotyšsko | 0 | 4 | 0 | 4 |
9. | Nórsko | 0 | 2 | 3 | 5 |
10. | Francúzsko | 0 | 1 | 1 | 2 |