Má čínsky klub na to, aby Hamšíka vykúpil? Lanári aj Róberta Maka? Aké je to zastupovať najdrahšieho slovenského športovca všetkých čias? Aj na to sme sa pýtali v rozhovore s agentom JURAJOM VENGLOŠOM.
Pred pár rokmi ste prognózovali, že hráčov budete posúvať čoraz viac do exotických krajín, najmä do Číny, ktorej trh má veľkú perspektívu. Nastal ten čas?
„Nastal, ale teraz si už Číňania oveľa viac vyberajú. Už to nie je také jednoduché ako predtým. Dnes si vyberajú iba hviezdy, ktoré môžu už len oni zaplatiť.“
Čo je okrem obrovských financií ešte špecifické pre čínsky trh?
„Je to veľká krajina a robia všetko preto, aby tam futbal prerazil. Momentálne majú možnosti ako nikto iný.“
Do Číny prestúpil aj Carlos Tévez, ktorý kedysi hrával za oba manchesterské kluby:
Číňania tvrdia, že chcú do tridsiatich rokov ovládnuť svetový futbal. Môžu sa rovnať trebárs s anglickými klubmi?
„O najlepších hráčov sa už vedia postarať nevídaným spôsobom, ale nie pre každého futbalistu je jednoduché ísť do Číny. Je tam úplne iný jazyk a odlišný životný štýl. Nie každý sa tam uplatní. Futbal v Európe bude vždy na najvyššej úrovni.“
Aj váš najlukratívnejší klient Marek Hamšík dostal ponuky z Číny. Môžete byť konkrétnejší?
„Už tretie prestupové obdobie ma z Číny stále kontaktujú, ale Marek ešte nie je rozhodnutý tam ísť. Takže ešte nejaký čas potrvá dilema, či pôjde, alebo nie. V tomto prestupovom období tam však isto neprestúpi.“
Podľa talianskych médií Hamšíka prehováral Fabio Cannavaro, bývalý najlepší hráč Európy a dnes tréner Tchien-ťin Čchüan-ťien. Je to pravda?
„Áno, Cannavaro ho kontaktoval. Marek tam mohol ísť, ale nakoniec do klubu prestúpil Belgičan Axel Witsel zo Zenitu Petrohrad.“
Hamšík v lete predĺžil zmluvu s Neapolom a jeho cena sa pohybuje na úrovni tridsať až štyridsať miliónov eur. Mal by čínsky klub peniaze na to, aby ho vykúpil?