Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Halák už ponúkol Budajovi v Montreale pomoc

Jaroslav Halák. (Autor: SITA)
SITA|11. júl 2011 o 17:42

Jaroslav Halák má za sebou prvú sezónu v novom klube St. Louis. Na jeho predchádzajúce miesto v Montreale sa dostal Peter Budaj, ktorému už Halák ponúkol pomoc.

BRATISLAVA. Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák má dva mesiace po poslednom súťažnom zápase v minulej sezóne opäť veľkú chuť do hokeja a naplno sa pripravuje na príchod nasledujúceho súťažného ročníka. Gólman tímu zámorskej NHL St. Louis trénuje v rodnej Bratislave.

Naposledy sa v bránke predstavil 9. mája 2011 na domácich majstrovstvách sveta v súboji kvalifikačnej E-skupiny proti Dánsku (4:1). Takmer do polovice júna si potom odchovanec ružinovského hokeja doprial zaslúžené voľno.

"V prvom rade som mal mesiac oddych, od všetkého som vypol," priznala brankárska jednotka "bluesmanov" zo St. Louis a pokračovala: "Potom nasledovala posilňovňa, popri tom občas nejaké behanie, bicykel, futbal a florbal. Je veľmi dôležité, aby som nebol stále zatvorený v posilňovni, vybral som si rôzne športové hry. Najobľúbenejšími sú asi futbal alebo florbal, nevadí mi ani posilňovňa. Behanie je horšie, nikdy som nebol dobrý bežec, ale v rámci letnej prípravy treba niekedy aj to."

Na polmaratón si ešte netrúfa

Až do svojho odchodu do USA Jaroslav Halák neplánuje nič špeciálne. "Ešte raz pôjdem s priateľkou na dovolenku, predtým aj potom ma čakajú len tréningy. Veľa času na oddych už nie je. V auguste pôjdem samozrejme na ľad. Nemám ešte presne určené, s kým pôjdem v Bratislave na ľad. Možno prvý týždeň alebo dva budem trénovať sám. V kluboch už budú mať za sebou viac týždňov na ľade, takže sa mi bude ťažšie zapájať do seniorských tréningov. Hlavné bude ísť na ľad sám a zvyknúť si naň," poznamenal Halák, ktorý sa do kolotoča NHL dostal cez draft v roku 2003, v ktorom si ho v 9. kole vybral Montreal Canadiens.

Slovenský gólman okrem doplnkových športov počas letného obdobia zavítal v Bratislave aj na znovuotvorenie polmaratónskej trate na Železnej studienke. Súčasťou slávnosti boli aj preteky na 10 km, ktoré sa však Halák rozhodol neabsolvovať.

"Behať nebudem, prišiel som sa ukázať, bola to požiadavka môjho trénera. Hneď po otvorení ma totiž čaká tréning," priznal 22-nasobný slovenský reprezentant a dodal: "Neviem, či by som si trúfol zabehnúť polmaratón. Viac ako desať kilometrov som ešte nebehal, takže ťažko povedať."

Sezóna ideálna nebola

Jaroslav Halák má za sebou prvú sezónu v novom klube, keď po dlhoročnom účinkovaní v štruktúrach klubu Montreal Canadiens zamieril do St. Louis.

"Bola to prvá sezóna, v ktorej som si musel zvyknúť na to, že som odchytal viac zápasov ako v minulosti," prezradil sympatický gólman, ktorý ďalej priblížil svoj prvý rok v novom pôsobisku: "Nebola najideálnejšia, ale nebola ani najhoršia. Verím, že v budúcej sezóne to bude ešte lepšie. V St. Louis je to iné ako v Kanade. Základom je, že menej ľudí človeka spozná a aj keď náhodou, tak mu dajú pokoj. Tam môžem ísť aj do potravín bez nejakých ťažkostí. Predovšetkým som bol milo prekvapený, že na naše zápasy chodilo dosť veľa ľudí. Takmer stále sme mali vypredané, čo je na Ameriku veľmi nevídané."

V medzisezónnom období stihla slovenská brankárska jednotka popri tréningovom procese sledovať aj výmeny v rámci NHL, pozornosť venoval najmä organizácii Blues.

"Vedenie St. Louis veľa hráčov nevymenilo a podpísalo nejakých štyroch alebo piatich nových. Potrebovali by sme nejakých skúsenejších hokejistov, pretože máme mladé a perspektívne mužstvo. Chýbajú nám však starší hráči, ktorí by vedeli otočiť zápas v zlomových momentoch. Napokon však uvidíme, aké to bude v nasledujúcej sezóne," poznamenal Jaroslav Halák.

Halák: Myslím, že Peter tam bude šťastný

Ako je známe, v zámorí sa na Halákove predchádzajúce pôsobisko dostal jeho krajan Peter Budaj, ktorého čaká súboj o čo najviac odchytaných duelov v Montreale s Careym Priceom. Preto sa stal Bratislavčan aj akýmsi konzultantom pre svojho reprezentačného kolegu.

"Myslím si, že tam bude šťastný, je to hokejové mesto. Verím, že bude mať dosť šancí chytať. Všetko bude záležať od toho, ako bude chytať Carey Price a ako zasa Peter, keď dostane príležitosť. Petrovi som volal, keď podpísal zmluvu. Bavili sme sa najmä o tom, že v prípade potreby mu môžem v Montreale s nejakými vecami pomôcť, veď tam predsa poznám nejakých ľudí," dodal Jaroslav Halák.

Súvisiace články