Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Hádzanári zaskočili favorita, majú šancu na postup

Slováci zaskočili Maďarov. (Autor: tasr/mti)
TASR|Publikované 11. jún 2009 o 10:20

Pre maďarských hádzanárov príslovie "dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš" absolútne neplatí.

SZOMBATHELY. Pre maďarských hádzanárov príslovie "dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš" absolútne neplatí, pokiaľ narazia v tomto roku na slovenskú reprezentáciu.

Po trpkej a nečakanej remíze 24:24 (polčas 12:6) na svetovom šampionáte v Osijeku sa šiestemu tímu konečného poradia nepodarilo zužitkovať ani v stredu v Szombathelyi trojgólový náskok z prvého dejstva a kvalifikačný stret senzačne prehrali 29:30.

Tým si skomplikovali cestu na ME 2010 v Rakúsku, naopak zverenci Zoltána Heistera po zbabranom úvode kvalifikácie chytili dôležitým víťazstvom druhý dych a v prípade "papierových" výsledkov môžu rozhodnúť o svojom postupe na tretí európsky šampionát v rade 20. júna v Hlohovci.

Zápas v Savaria Arene mal jednoznačného favorita a tým bol domáci tím, ktorý v dovtedajšom priebehu kvalifikácie nestratil ani jeden bod. Všetko nasvedčovalo tomu, že výhodu domácej palubovky aj využije, prvý polčas ovládol a Slovákov si držal výborne od tela.

((heister))

"Pozerali sme si zápasy s Maďarskom, medzi nimi aj ten z Osijeku. Iste, chceli sme výsledok aspoň zopakovať, myslím si však, že prvotne nám nelietalo mysľou, že raz sme už s nimi uspeli v tomto roku. Išli sme do zápasu od nuly, vždy to robíme. Rozbiehali sme sa ale vpredu veľmi ťažko, a ani v obrane nám to vôbec nešlo," opísal už "tradičný úvodník" slovenskej reprezentácie v poslednom období brankár Richard Štochl.

Slováci zaskočili Maďarov

"Po polčase však bolo zlepšenie viditeľné, darili sa nám kombinácie, vedeli sme si nahrať, hra nám začala ísť. Tento zápas sme vyhrali našou vydarenou ofenzívou."

Po brankársky "hluchých" minútach z oboch strán aj Štochl šiel dole a na poslednú desaťminútovku prvého dejstva prepustil miesto medzi žrďami Teodorovi Paulovi. Tomu sa darilo, do konca polčasu chytil, čo mu šlo okolo končatín a sekvenciu bez inkasovaného gólu mu prekazil len Szabolcs Zubai v úplnom závere.

"Bol som nervózny, keď ma tréner poslal do rozbehnutého zápasu, ale postupne to šlo zo mňa dole. Myslím, že som pridal trošku aj ja k úspechu, výsledok je to úzašný, ale týmto nekončíme. Čakajú nás ďalšie duely, ktoré budú rovnako dôležité," pozeral sa smerom dopredu legionár PLER-u Budapešť, ktorý vnímal najintenzívnejšie posledné minúty.

"No, behali mi zimomriavky po tele, predsa len hrávam v tunajšej lige, a vyhrať v Maďarsku je pre mňa niečo extra, navyše nie hocikomu sa to podarí. Musím sa priznať, že som čakal aj trochu väčšie peklo, publikum bolo pomerne pokojné."

Martin Straňovský nepremenil proti Nándorovi Fazekasovi v úvode pokutový hod, no nerozhádzalo ho to a ruku ku konečnému triumfu pridal sebavedomo z krídla i protiútokov piatimi presnými zásahmi.

Dôležité bolo dotiahnuť náskok, našich povzbudzovali aj chorvátski Slováci

"Dôležité bolo dotiahnuť náskok v druhom polčase. Keď sme šli do vedenia, pozrel som sa na ich lavičku. Sedeli tam bez chuti, mnohí so zvesenými hlavami, vtedy som vedel, že to môžeme vyhrať. Diváci Maďarov veľmi ani nepovzbudzovali v závere, iba keď dali gól. Naopak, nadšení boli chorvátski Slováci, ktorí si merali cestu aj sem za nami, za čo sme sa im po zápase aj poďakovali," všimol si reakcie hŕstky slovenských priaznivcov z Jozipovacu. Tí boli hnacím motorom hádzanárov spod Tatier aj počas MS na začiatku roka.

Slovensko uspelo nesporne najmä vďaka tímovému prejavu v druhom polčase, jeho hru však zdobilo aj zopár vyčnievajúcich individuálnych výkonov. Azda kľúčovým bol fakt, že sa dirigentského postu po vypadnutí lídra Petra Kukučku výborne zhostil Csaba Szücs, autor štyroch gólov.

"Kuko mi volal už v januári, že ho pobolieva koleno a keďže som v Nordhorne hral odvetnú časť na strede, padla voľba na mňa. Rozdiel bol len v tom, že kým som sa v Nemecku zohrával s chalanmi dvakrát denne pol roka, tu som na to mal štyri tréningy. Ale spoluhráči boli dnes skvelí, pomáhali mi, ako sa dalo." Szücs videl druhopolčasový zvrat aj vo svetle toho, že Slováci boli postavení do úlohy "zraneného zvieraťa", ktoré bojovalo o prežitie.

Tím sa cez prestávku zomkol

"V prestávke sme sa zomkli, uvedomili sme si, že je to možno posledných 30 minút kvalifikácie, kedy sa ešte o niečo hrá. Riki sa chytil, darilo sa nám perfektne v útoku, dohrávali sme lopty na pivota, hrali sme jednoducho lepšie a triumfovali."

Spolu so Szücsom sa až neskôr k tímu pripojil aj ďalší bundesligista Daniel Valo, hoci mal menej času zdokonaliť súhru so spoluhráčmi, ale markantné rozdiely neboli v stredu až tak badateľné. Vala tiež mrzel zbabraný prvý polčas, ktorý ale našťastie zostal v tieni diametrálne odlišného druhého.

"V úvode sme uľahčili Maďarom situáciu, hrali sme staticky v útoku, pomaly, im stačilo presúvať obranu. Zlomovou fázou bolo, keď sme dvakrát dotiahli v druhom polčase o dva góly, to bolo veľkou vzpruhou pre nás všetkých." Kanonier MT Melsungenu sa netajil tým, že výsledok berie ako oveľa väčšiu senzáciu než januárové otočenie 6-gólového manka proti Maďarom z Osijeku.

"Nikto nečakal, málokto veril. Nebolo to úplne bez chýb, ale zdolať 6. tím sveta je jedna veľká senzácia, prekvapenie a veľké víťazstvo. Ale hlavná vec je tá, že v boji o Európu stále žijeme."

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.