NEW YORK. Grigorij Rodčenkov je hrdý na rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru a pridelení statusu neutrality tzv. "čistým" ruským športovcom na budúcoročných zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu.
Tí pôjdu na ZOH iba pod neutrálnou vlajkou a nezahrajú im ruskú hymnu.
Bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória a jeden z hlavných informátorov Svetovej antidopingovej agentúry však zároveň ústami svojho právneho zástupcu vyjadril obavy o život, lebo v Rusku sa po tomto rozhodnutí MOV, ale už aj dávno predtým, stal nežiaducou osobou.
Práve Rodčenkov odhalil, že databáza potvrdzujúca obvinenia zo systematického a štátom podporovaného dopingu v Rusku vypracovaná kanadským právnikom Richardom McLarenom, ktorú minulý mesiac získala WADA, obsahovala mená "tisícov a tisícov" športovcov chránených systémom.
Viacerí z nich už majú po kariére, ale ďalší sa usilovali o účasť na ZOH 2018.
"Na môjho klienta sa do konca života budú určití ľudia pozerať ako na toho, kto zradil systém. Kremeľ spustil rozsiahlu kampaň na diskreditáciu pána Rodčenkova. Môj klient našiel veľmi odhodlaného a nebezpečného nepriateľa tvárou v tvár ruskej vláde," povedal Jim Walden, člen právnickej spoločnosti Walden Macht & Haran LLP podľa webu insidethegames.biz.
Rodčenkov si viedol podrobné záznamy formou zápiskov v denníkoch z rokov 2014 a 2015, ktoré poskytli WADA či MOV dosiaľ utajované informácie o systematickom podvádzaní ruských športovcov a úradníkov v súvislosti so ZOH v Soči.
Rodčenkov v nich podrobne opísal aj stretnutia s vysokopostavenými funkcionármi ruského športu vrátane bývalého ministra Vitalija Mutka či jeho vtedajšieho tajomníka Jurija Nagornycha.
Dôležitú úlohu pri krytí dopingových operácií mala zohrávať aj zástupkyňa riaditeľa strediska športovej prípravy ruských športových reprezentácií Irina Rodionovová. Rodčenkov aj Nagornych sa podľa rozhodnutia exekutívy MOV stali doživotne nežiaducimi osobami na olympijských hrách.