Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Grék oslávil gól nacistickým pozdravom, v reprezentácii si nezahrá

Giorgos Katidis (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 17. mar 2013 o 12:34

Bezprostredne po zápase sa Grék kajal na sociálnej sieti: Nie som fašista.

ATÉNY. Grécky futbalový stredopoliar a hráč AEK Atény Giorgos Katidis dostal od Gréckej futbalovej federácie (EPO) doživotný dištanc pre účinkovanie v národných výberoch svojej krajiny.

Bývalý kapitán gréckej reprezentácie do 19 rokov strelil víťazný gól svojho tímu AEK Atény v sobotňajšom ligovom zápase proti Verii (2:1), ale zvolil veľmi nevhodnú oslavu presného zásahu. Katidis si po strelenom góle vyzliekol dres a k fanúšikom smeroval zdvihnutú pravicu po vzore nacistického pozdravu.

"Hráčovo konanie je ťažkou provokáciou, ktorá uráža všetky obete nacistickej beštiality," uviedla tamojšia futbalová federácia vo vyhlásení.

Katidisa kritizovali prostredníctvom sociálnych sietí aj príslušníci politických strán a fanúšikovia. V nedeľu si v Grécku navyše pripomínajú 70. výročie odvlečenia gréckych Židov do nacistických koncentračných táborov.

AEK Atény požiadal Katidisa o vysvetlenie incidentu a o jeho budúcnosti rozhodne v priebehu nasledujúceho týždňa. Bezprostredne po zápase sa Grék kajal na sociálnej sieti: "Nie som fašista a nikdy by som podobné gesto neukázal, ak by som vedel, čo znamená."

Mladý stredopoliar povedal, že gestom ukazoval na svojho spoluhráča Michalisa Pavlisa sediaceho na tribúne, ktorého sužujú zdravotné problémy a chcel mu venovať tento presný zásah.

Svojho zverenca po stretnutí obhajoval nemecký tréner AEK Ewald Lienen. "Je to ešte mladý chlapec, ktorý nemá poňatie o minulosti či politike. To gesto pravdepodobne videl niekde na internete alebo niekde inde a spravil ho bez toho, aby tušil jeho význam a historické pozadie," povedal Lienen.

"Som stopercentne presvedčený, že Giorgos netušil, čo urobil. Keď po zápase zaznamenal reakcie okolia a médií, v šatni sedel a plakal. Je mladý a potrebuje ochranu." dodal Lienen.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články