Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Švajčiari stíhajú šéfa FIFA, potajomky sa stretával s generálnym prokurátorom

Prezident FIFA Gianni Infantino. (Autor: Alessandra Tarantino SITA/AP)
TASR|30. júl 2020 o 15:15

Infantino sa bráni.

BERN. Švajčiarsky prokurátor Stefan Keller začal trestné konanie voči prezidentovi Medzinárodnej futbalovej federácie Giannimu Infantinovi.

Dôvodom sú jeho tajné stretnutia s tamojším generálnym prokurátorom Michaelom Lauberom. Keller zároveň požiadal o zbavenie Lauberovej imunity. Informovala o tom agentúra DPA.

Kellera poveril vyšetrovaním tajných stretnutí vládny kontrolný výbor. Za úlohu mal preskúmať štyri podania, napokon sa zaoberal dvoma.

Infantino sa stretol s Lauberom dvakrát v roku 2016 krátko po jeho zvolení na čelo FIFA. K jednej schôdzke malo prísť aj v roku 2017, keď Lauber dozoroval vyšetrovanie korupcie vo vnútri FIFA.

Ich stretnutia odhalil v roku 2018 projekt Football Leaks. Obaja odmietli akýkoľvek zlý úmysel a schôdzky označili za rutinu, pri ktorej rokovali o spolupráci v niektorých oblastiach.

"Stretnutie s generálnym prokurátorom bolo absolútne legitímne a legálne," uviedol šéf FIFA počas júnovej tlačovej konferencie.

"FIFA berie na vedomie začatie vyšetrovania stretnutí medzi prezidentom FIFA Giannim Infantinom a švajčiarskym generálnym prokurátorom Michaelom Lauberom. FIFA vrátane prezidenta je naďalej k dispozícii švajčiarskym úradom a bude, tak ako vždy, plne spolupracovať pri vyšetrovaní," priniesla stanovisko federácie agentúra TASS.

Laubera za zatajenie schôdzok potrestali znížením mzdy, minulý týždeň oznámil svoju rezignáciu z postu generálneho prokurátora.

Súvisiace články