Výhra 4:0, ale nič z toho. Stretnutie Žiliny B s Pohroním kontumovali

Futbalisti MŠK Žilina B.
Futbalisti MŠK Žilina B. (Autor: Akadémia MŠK Žilina/ facebook)
Ivan Mriška|31. mar 2023 o 15:20

V Žiline si chybu uvedomujú.

ŽILINA. Bol z toho debakel. Rezerva Žiliny B rozstrieľala Pohronie v 22. kole druhej ligy 4:0. Nič jej to však nie je platné.

Riadiaci orgán súťaže súboj skontumoval na 3:0 v prospech Pohronia.

„Žilinčania nemali v základnej zostave hráča U21 alebo mladšieho, so štátnou príslušnosťou SR, v zmysle nariadenia o hráčoch spomenutej kategórie,“ uvádza úradná správa na webe SFZ.

V pravidlách druhej ligy mužov sa uvádza:

„V súťažnom stretnutí musí za klub v základnej zostave nastúpiť minimálne jeden hráč kategórie U21 alebo mladší, so štátnym občianstvom SR a musí odohrať minimálne tridsať minút. V prípade nesplnenia tejto povinnosti sa bude postupovať v zmysle Súťažného poriadku.”

Žilinčania spravili chybu nedopatrením. Situáciu im skomplikovala reprezentačná prestávka, pretože v jednotlivých výberoch má viacero hráčov.

„Rešpektujeme rozhodnutie disciplinárnej komisie. Bohužiaľ, teraz s tým už nič nenarobíme. V základnej zostave sme mali hráčov, ktorí spĺňali toto kritérium, no nie sú slovenskej národnosti. Takisto sme mali viacero aj na lavičke náhradníkov.

Žiaľ, podľa výkladu pravidiel sme pochybili. Teraz sa sústredíme na ďalšie zápasy,“ pre web MŠK Žilina povedal tréner Žiliny B Vladimír Veselý.

Na sociálnych sieťach sa informácie o chybe šírili hneď po zápase. Tréner Pohronia sa to dozvedel v autobuse po ceste domov.

„Nejak extra som to neriešil, pretože mi v hlave rezonovala hlavne naša prehra a to, že na ihriskách súperov sa nám v jarnej časti zatiaľ nedarí.

V týždni sme potom nechali vyhodnotenie a rozhodnutie okolo nového pravidla na kompetentných,” pre web FK Pohronie povedal tréner Rastislav Urgela.

Pohronie nečakané tri body posunuli na šieste miesto druhej ligy. Žilina B je ôsma.

„Tabuľka je jedna vec, naše zadanie pre jarnú časť druhá. Samozrejme, chceme byť do konca jarnej časti v pohode a uhrať čo najviac zápasov k našej spokojnosti.

Kde sa budeme nachádzať po poslednom kole a akým spôsobom sa k tomu dopracujeme, bude pre nás dôležitejšie ako tento stav,” dodal Urgela.

Súťažný poriadok, výklad pravidiel

Trest vyplýva zo Súťažného poriadku a jeho článku 11/2, s použitím článkov 82/f a 52/i, s poukázaním na článok 47/6, za porušenie Rozpisu súťaží SFZ a jeho článku 10/a/aa.

Článok 11/2 konštatuje, že pri kontumácii stretnutia sa priznávajú družstvu, ktoré nezapríčinilo kontumáciu stretnutia, tri body a aktívne skóre 3:0 a družstvu, ktoré zapríčinilo kontumáciu stretnutia, sa priznáva pasívne skóre 0:3 bez priznania bodov.

Článok 82/f hovorí, že sa stretnutie kontumuje za neoprávnený štart hráča, čo konkretizuje článok 52/i: „Neoprávneným štartom hráča v súťažnom stretnutí je štart hráča, ktorý nastúpil namiesto hráča stanoveného ako povinného v zmysle článku 47 odseku 6.“ V ňom sa píše, že Rozpis súťaže môže ustanoviť minimálny počet hráčov určitej vekovej kategórie, ktorí sú povinní nastúpiť v stretnutí danej súťaže.

Článok 10/a/aa Rozpisu súťaží SFZ ustanovuje, že v II. lige mužov sa nariaďuje povinnosť všetkým klubom v súťaži bez finančného benefitu, že v súťažnom stretnutí musí zaň v základnej zostave nastúpiť minimálne jeden hráč kategórie U21 alebo mladší, so štátnym občianstvom SR a musí odohrať minimálne 30 minút. Počas týchto 30 minút ho môže vystriedať len hráč U21 alebo mladší so štátnym občianstvom SR.