Hlava a zadok. Slovákom pomohli dva kuriózne dotyky súpera

Marek Hamšík a Juraj Kucka.
Marek Hamšík a Juraj Kucka. (Autor: uefa.com)
Pavol Spál|13. nov 2020 o 06:52

Dôvody, prečo Slováci postúpili na ME.

BRATISLAVA. Futbalisti Slovenska si vybojovali postup na majstrovstvá Európy, ktoré sú pre pandémiu koronavírusu preložené na budúci rok.

Vo finále baráže vyhrali na pôde Severného Írska 2:1 po predĺžení.

Vybrali sme sedem dôvodov, prečo si Slováci po majstrovstvách sveta 2010 a európskom šampionáte 2016 tretí raz v ére samostatnosti zahrajú na veľkom turnaji.

1. Kríza nezlomila charakter tímu

Tento rok nevyhrali v riadnom hracom čase ani jeden zo šiestich zápasov, napriek tomu sa tešia z postupu na majstrovstvá Európy.

Futbalová reprezentácia Slovenska nehrá v najlepšej forme a neprežíva najlepšie obdobie. Viacerí hráči, ktorí patria ku kostre tímu, neboli optimálne fyzicky pripravení.

Aj toto sa dozviete v platenej časti článku

V čom boli Slováci výnimoční, aj keď neboli príliš nebezpeční?

Aké absurdné momenty pomohli Slovákom?

Prečo bol kľúčovým mužom Rodák? V čom bol jedinečný?

Prečo to nebolo iba o Hamšíkovi?

Aký podiel na úspechu mal súper?

Trebárs kapitán Marek Hamšík mesiac nehral zápas a musel sa pripravovať iba individuálne.

V semifinále baráže proti Írsku sa muselo Slovensko zaobísť bez viacerých opôr vrátane Stanislava Lobotku či Milana Škriniara.

V oboch zápasoch o všetko chýbal brankár Martin Dúbravka.

Baráž o EURO 2020: TOP momenty zo zápasu Severné Írsko - Slovensko: fotogaléria

13.11.2020

O to cennejší je postup na veľký turnaj. Slováci zabrali v pravý čas, keď to najviac potrebovali. Zvládli dva najdôležitejšie zápasy roka.

Najprv v semifinále proti Írsku (0:0, 4:2 po penaltách) a potom aj vo finále baráže proti Severnému Írsku. A to napriek tomu, že sa im nedarilo podľa predstáv.

Napriek tomu, že hrali v istých momentoch až príliš pasívne a nedokázali podržať loptu.

Oba zápasy však zvládli najmä v hlave. Alebo pomohol aj mentálny tréner?

"Ukázali sme charakter," opakoval tréner Štefan Tarkovič a takisto hráči.

Slováci v zápase prežili aj krízové momenty, nezlomil ich ani vlastný gól obrancu Milana Škriniara tri minúty pred koncom druhého polčasu.

2. Gancarczyk? Severní Íri mali dvoch podobných

Finále baráže v Belfaste prinieslo absurdné gólové momenty. A platilo to o všetkých zásahoch.