BRATISLAVA. Na stretnutie prišiel na motorke a na pokročilého päťdesiatnika rozhodne nevyzerá. Hoci bol na svojom poste hráčom európskych kvalít, vytratil sa z povedomia fanúšikov. Nikdy neobľuboval publicitu a mediálnemu záujmu sa skôr vyhýbal.
Teraz spravil výnimku. „Nastala tá správna chvíľa,“ ozrejmil. Miloš Glonek (56 r.) bol elegantný stopér, patril k európskej špičke. Stal sa prvým Slovákom, ktorý po páde socializmu prestúpil do talianskej Serie A.
V tom čase to bola veľká vec, lebo talianska liga bola najlepšia na svete. Hrali tam najväčšie hviezdy. V jednom tíme mohli hrať iba traja cudzinci.
Ancona si mohla vybrať iba jedného hráča. Voľba padla na chlapca z Novej Vsi nad Žitavou. Glonek nahradil Oscara Ruggeriho, ktorý bol majster sveta z roku 1986. V ére Maradonu patril medzi lídrov a za Argentínu odohral takmer sto zápasov.
V hodnotení obrancov talianskej ligy, ktorý robil prestížny denník Gazzetta dello Sport bol v úvodnej sezóne Glonek tretí. Pred ním boli iba kapitán AC Miláno Franco Baresi a Jürgen Kohler z Juventusu, svetové hviezdy.
Ako sa peniaze záhadne strácali
S futbalom skončil Glonek pomerne mladý, mal len niečo po tridsiatke. Už viac ako dve desaťročia je právnik.
V otvorenej spovedi priznáva, že počas kariéry bol tvrdohlavý, ale aj príliš dôverčivý. Spravil chyby, ktoré ho stáli nemalé peniaze. Ľutuje, že naletel mužovi, ktorý ho zastupoval.
Opisuje udalosti v Slovane Bratislava, ktoré boli doteraz tajomstvom. Približuje, ako sa robili prestupy cez prostredníka vo Švajčiarsku, kde sa peniaze záhadne strácali.
„Vedeli sme, za koľko nás klub oficiálne predal, ale peniaze sa záhadne stratili. Aj za mňa prišli z Talianska veľmi smiešne peniaze, niekoľkonásobne menej, ako za mňa Ancona zaplatila,“ opisuje v knihe Divoké deväťdesiatky.
Za veľké sumy prestúpili aj ďalšie opory, ale Slovan sa topil v obrovských dlhoch. „Čo sa s tými peniazmi stalo?