BRATISLAVA. Kým futbalové reprezentačné tímy Slovenska a Česka sú zhruba vyrovnané, na klubovej úrovni je medzi oboma krajinami ohromný rozdiel.
Český majster z Plzne sa v tejto sezóne kvalifikoval priamo do skupinovej fázy Ligy majstrov.
Vicemajster Slavia Praha začala až v treťom predkole Ligy majstrov a tretí tím českej ligy v minulej sezóne Jablonec má istú miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy.
A čo slovenské kluby? Všetky vstúpili do pohárových súťaží už v prvom predkole. Čoskoro sa to však môže zmeniť.
Slovenský futbal získava rešpekt
Slovenské kluby prežívajú v európskych pohároch výnimočné leto. Futbalisti Trnavy, Slovana Bratislava a Trenčína sa dostali do tretieho predkola.
Zo štvorice slovenských klubov už v európskych pohároch skončili dva. Dunajská Streda v druhom predkole Európskej ligy vypadla s Dinamom Minsk a Slovan Bratislave v treťom predkole nestačil na Rapid Viedeň.
Slovenské tímy však za posledné týždne výrazne zlepšili národný koeficient, ktorý je rozhodujúci pre nasadzovanie tímov do európskych pohárov.
„Slovenský futbal napreduje. Zlepšila sa práca v kluboch, skvalitnil sa skauting. Legionári, ktorí prichádzajú, majú konečne kvalitu.
Slovenský futbal začína získavať rešpekt, po ktorom sme dlhšie volali,“ reaguje šéf Únie ligových klubov Ivan Kozák.
Slovensko bolo v rebríčku koeficientov UEFA v roku 2010 na 23. mieste. Po neúspešných výsledkoch v posledných rokoch však kleslo pred začiatkom tejto sezóny až na 32. miesto s koeficientom 12,125.
Vyššie sa umiestnili Kazachstan, Nórsko, Slovinsko a dokonca aj Lichtenštajnsko, ktoré dlhé roky reprezentuje v Európe len jediný tím FC Vaduz.
Ako sa počíta národný koeficient?
Na porovnanie, Česi sú na 13. mieste s koeficientom 30,175. V klubovom rebríčku je až sedem českých klubov vyššie ako najlepší slovenský zástupca, ktorým je Trenčín.
Kým české kluby sa pravidelne dostávali do skupinovej fázy Ligy majstrov či Európskej ligy, slovenským tímom sa to za posledných desať rokov podarilo len trikrát.
Dvakrát Slovanu v Európskej lige (2011, 2014) a raz Žiline v Lige majstrov (2010).
Hodnota národného koeficientu sa počíta na základe výsledkov z posledných piatich sezón. Za víťazstvo v predkole sa dáva 1 bod, za remízu polovica.