Divoké deväťdesiatky. Slovanisti odkrývajú, čo sa stalo s miliónmi za ich prestupy

Na snímke kniha Divoké deväťdesiatky počas jej krstu 22. novembra 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Na snímke kniha Divoké deväťdesiatky počas jej krstu 22. novembra 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Pavol Spál|23. nov 2024 o 12:20

Knižná novinka otvára trinástu komnatu slovenského futbalu.

BRATISLAVA. V piatok sa v Šport Pube U Belasých na Pasienkoch konal krst futbalovej knihy ,,Divoké deväťdesiatky" z pera spisovateľského tandemu Juraj Berzedi a Pavol Spál. 

Kniha odkrýva bez servítky zákulisie slovenského futbalu v deväťdesiatych rokoch minulého storočia cez strhujúce príbehy troch bývalých slovenských reprezentantov a hráčov bratislavského Slovana, krátko po páde socializmu a v čase divokého hospodárenia.

Na staré časy spomínajú Vlado Kinder, Miloš Glonek a Jaroslav Timko. 

Krstným otcom československou ,,stokorunáčkou" bol ich spoluhráč Laco Pecko a v pube sa tiesnilo niekoľko federálnych majstrov Československa z roku 1992. 

„Chceli sme pravdivo opísať, ako sa vtedy žilo,“ vraveli zhodne. 

Táto kniha odkrýva zákulisie slovenského futbalu v deväťdesiatych rokoch minulého storočia cez strhujúce príbehy troch mužov, ktorí zažili vrchol kariéry krátko po páde socializmu, v čase divokého a neprehľadného hospodárenia.

Námet na filmový trhák

Troch hrdinov spája hlavne Slovan, kde patrili medzi základné piliere tímu.

Vladimír Kinder bol moderný krajný obranca, ktorý predbehol dobu. Ako prvý Slovák sa predal do slávnej Premier League.

Miloš Glonek bol elegantný stopér, ktorý si po páde totality ako prvý našinec zahral vo vychýrenej talianskej lige a patril v nej medzi elitu.

Na snímke kniha Divoké deväťdesiatky počas jej krstu 22. novembra 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Na snímke kniha Divoké deväťdesiatky počas jej krstu 22. novembra 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

A napokon Jaroslav Timko, futbalový rebel s nevídanou životosprávou, o ktorom bývalí spoluhráči hovoria, že jeho pestrý život je skvelým námetom na filmový trhák.

"Každý z nás má svoju verziu, tá moja je búrlivejšia. Mal som takú povahu, rád som sa zabával, patrilo to k futbalu. Napriek tomu som mal všetko pod kontrolou. Verím, že čitateľ bude spokojný," vravel Timko.

Hlavné postavy odkrývajú, čo sa stalo s miliónmi, ktoré súviseli s ich prestupmi. Opisujú, ako prišli o nemalé peniaze vďaka tomu, že naleteli mužovi, ktorý ich zastupoval. V knihe ho budeme nazývať „Manažér“, hoci všetci traja jasne označili, o koho ide.

Vykresľujú vzťahy aj zákulisie futbalového biznisu v časoch, keď sa peniaze bežne nosili v kufríkoch a prostredníkom bola aj švajčiarska banka.

Aké sumy ponúkali funkcionári

Slovan predával najlepších hráčov za veľké peniaze, ale jeho pokladnica bola čoraz prázdnejšia. Sumy za prestupy sa podivne strácali ako v bermudskom trojuholníku.

Najväčšieho slovenského klubu sa zmocnili aj ľudia spájaní s podsvetím. Jeden deň tu boli, druhý už nie. Mafia si v tých časoch vybavovala účty neúprosne.

Timko približuje, aké sumy ponúkali funkcionári za ovplyvňovanie zápasov. Odkrýva aj pozadie toho najpamätnejšieho, ktorý Spartak Trnava pripravil o titul.

Sedem rokov hral v Slovane, päť rokov v Trnave. Je azda jediným futbalistom, ktorého fanúšikovia nosili na rukách v oboch znepriatelených kluboch. Napriek tomu spomína príhodu, ako sa po príchode do Spartaka naňho vyrútil chlap s nožom.

Dnes to pôsobí ako sci-fi, ale naozaj sa to stalo. V najlukratívnejšej súťaži sveta uhral Slovan Bratislava remízu na pôde Realu Madrid, najúspešnejšieho klubu v dejinách futbalu.

(Zdroj: TASR, Autor: Pavol Zachar.)

Pražania závideli návštevnosť

Slovan v tých časoch krajinu viac spájal, ako rozdeľoval. Aj na ligové zápasy chodili desiatky tisíc ľudí. Pražské veľkokluby Sparta a Slavia slovenskému gigantovi závideli návštevnosť, bola najvyššia v Československu. Suverénne.

V sezóne 1991/1992 vyhral Slovan federálny titul. Oslavovala nielen Bratislava, ale možno celé Slovensko. Šampanské otvárali aj v Trnave.

Slovan v dlhodobej súťaži predstihol tímy s oveľa väčšími finančnými možnosťami. V roku 1992 bol jeho rozpočet 22,5 milióna korún, pražská Sparta priznala päťnásobne vyšší.

Hrdinovia tejto knihy vyrástli v skromných pomeroch dedinského prostredia či malého mesta. Stali sa z nich majstri Československa, zahrali si v drese už neexistujúcej federácie a boli tiež pri zrode národného tímu Slovenska.

Boj so zákernou chorobou

Ich osudy po kariére boli odlišné. V deväťdesiatych rokoch sa ani najlepší slovenskí futbalisti nedokázali finančne zabezpečiť tak ako ich nasledovníci. Na nasledujúcich stranách zistíte, čomu sa venovali, aby sa uživili.

Trebárs Timko opisuje svoj boj so zákernou chorobou. 

Všetkých troch spája dlhoročné kamarátstvo. Na futbalovom ihrisku sa stretávajú dodnes. Hrávajú za starých pánov Slovana a internacionálov Slovenska. Hoci už nie sú najrýchlejší, stále predvádzajú futbalovú eleganciu, techniku a bojovnosť.

(Zdroj: TASR, Autor: Pavol Zachar.)

A po každom zápase si sadnú s ďalšími bývalými hráčmi a spomínajú na staré dobré časy z futbalovej kabíny. Fanúšikovia na nich nezabudli. Aj preto sa rozhodli rozpovedať svoje príbehy. Nech každý vie, aké to bolo byť profesionálnym futbalistom v divokých deväťdesiatych rokoch.

Knihu si môžete kúpiť v kníhkupectve Martinu a Panta Rhei, ale aj na tomto odkaze

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Divoké deväťdesiatky. Slovanisti odkrývajú, čo sa stalo s miliónmi za ich prestupy