PARÍŽ, BRATISLAVA. Ubehol len necelý rok od futbalových majstrovstiev sveta v Katare. Samotný šampionát prebehol bez veľkých problémov a bol to znovu sviatok futbalu. No MS pripomenuli, že prideľovanie takýchto podujatí určujú zákulisné dohody a korupcia.
O príbehu ako si Katar usporiadanie najväčšieho turnaja v dejinách futbalu doslova kúpil vzniklo niekoľko kníh aj dokumentov.
Vydali zatykač
Aj výpovede viacerých svedkov dokazujú, že Katar si kupoval hlasy v prospech svojej kandidatúry.
Francúzi sa pokúšali korupciu vyšetrovať a v prípade, ktorému sa hovorí Katargate po rokoch prišlo k posunu.
Sudca Serge Tournaire vydal zatykač na Mohameda bin Hammama, ktorý bol v roku 2010 členom výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA.
Bin Hammam v zákulísí veľmi aktívne loboval v prospech Kataru. V tom čase to bol jedeným z najmocnejších mužov vo futbale. Bol aj šéfom Ázijskej futbalovej konfederácie.
Bin Hammam však podľa svedkov za hlasy v prospech Kataru zaplatil minimálne 5 miliónov dolárov. Skôr to bolo viac.
Francúzi ho však vyšetrujú v súvislosti s inou situáciou. Bin Hammam totiž vyradil z hlasovania o kandidatúre jedného z odporcov Kataru.
Katar použil obštrukciu
Vo výkonnom výbore FIFA mal skončiť Raynald Temarii za dôvodné podozrenie z korupcie v inom prípade. Bolo prakticky isté, že jeho nástupca bude hlasovať v neprospech Kataru.
Bin Hammam však Temariiho presvedčil, aby voči vylúčeniu z výkonného výboru podal odvolanie a Katar financoval aj jeho obhajobu. Tým pádom z hlasovania o organizátorovi MS 2022 dokázal vyradiť jeden hlas v neprospech Kataru.
Temariiho odvolanie o pár mesiacov FIFA zamietla. Išlo len o obštrukciu, ak by Temarii trest akceptoval, jeho náhradník by hlasoval v prospech Austrálie
Francúzsky L’Equipe zmapoval transakcie, ktoré spájajú Bin Hammama s Temariim.
Francúzska justícia sa pokúšala Katarčana predvolať na výsluch, ten však na výzvy nereagoval.
Bin Hammam v roku 2011 kandidoval na prezidenta FIFA, no kvôli závažným podozreniam z korupcie kandidatúru stiahol a dostal doživotný zákaz pôsobenia vo futbale.
Katar sa však ďalej usiluje o organizovanie veľkých podujatí. V roku 2030 bude hostiť Ázijské hry a chce kandidovať aj na usporiadanie olympijských hier 2036.