Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Chceli ťažiť z eufórie po postupe na EURO. Teraz hrozí, že ich kluby skrachujú

Radosť futbalistov Fínska. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. máj 2020 o 16:38

Ligu musia dohrať pred koncom novembra.

ŽENEVA. Rok 2019 bol v podaní fínskej reprezentácie vynikajúci, veď v novembri premiérovo v histórii si vybojovala miestenku na vrcholnom turnaji - ME 2020.

Fíni z futbalovej eufórie chceli ťažiť aj v roku 2020 a vrcholom mal byť spomenutý európsky šampionát v júni a júli. Pandémia koronavírusu a ňou spôsobený odklad väčšiny podujatí však všetko zhatili.

Fínov inšpirovala cesta Islandu

Fínov inšpirovala rozprávková cesta reprezentácie Islandu na Euro 2016 až do štvrťfinále.

"Bola to neskutočná pozitívna vlna. V krajine sme vo futbale nikdy necítili toľko entuziazmu," priznal šéf najvyššej fínskej futbalovej súťaže Timo Marjamaa.

Keďže ME 2020 sa po novom budú konať až v júni 2021, Fíni sa aktuálne usilujú aspoň o štart novej sezóny najvyššej domácej futbalovej súťaže.

Tá sa mala začať už v marci, no uvedené problémy nedovolili spustiť 12-člennú ligu. V krajine veria, že do 1. júla sa im tento zámer podarí naplniť.

Ligu je totiž potrebné dohrať pred koncom novembra, pretože už v tom čase panujú vo Fínsku nepriaznivé poveternostné podmienky. Do hry prichádza aj zníženie počtu kôl v sezóne 2020.

Marjamaa: Hrozí, že niektoré kluby skrachujú

"Koncom roka bola situácia najlepšia, akú som kedy videl. Teraz je to o poznanie horšie. Hrozí, že niektoré kluby skrachujú, ak vynútená pauza bude pokračovať," priznal Marjamaa.

Priemerný klub v miestnej Veikkausliige pracuje s rozpočtom na úrovni milión eur, pričom až polovicu tvoria príjmy z domácich duelov.

"Je to veľmi dôležitá zložka," priznal šéf súťaže a doplnil, že vo Fínsku sa podarí docieliť, aby po reštarte mohli prísť na tribúny aj fanúšikovia, hoci len v obmedzenom počte.

Vo Fínsku posun ME 2020 na jún 2021 vnímajú pozitívne aspoň z jedného hľadiska. "Mladí hráči majú viac času na to, aby upútali pozornosť trénera reprezentácie pred Eurom," myslí si Marjamaa.

Súvisiace články