Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Dvanásť najväčších afér predstaviteľov FIFA

Na kombosnímke je šestica vysokých predstaviteľov FIFA, ktorí sú americkými úradmi obvinení z korupcie vo výške niekoľkých miliónov dolárov a ktorých zatkla polícia v stredu. Zľava v smere hodinových ručičiek: viceprezident FIFA a prezident federácie na K (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 28. máj 2015 o 16:01

Pod pláštikom FIFA sa jej predstavitelia v Severnej a Južnej Amerike obohacovali o milióny dolárov.

BRATISLAVA. Najväčší korupčný škandál v histórii Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorý vyšiel na svetlo sveta len niekoľko hodín pred voľbou šéfa FIFA, už má konkrétnych obvinených.

Americká prokuratúra zverejnila aj 12 najväčších hriechov predstaviteľov FIFA v súvislosti s podplácaním a korupciou vo vnútri svetovej futbalovej organizácie číslo jedna za ostatných vyše 20 rokov.

Všetky sú spojené s nelegitímnym obohacovaním v súvislosti s uzatváraním zmlúv o marketingových a televíznych právach so spoločnosťami v Severnej, Strednej a Južnej Amerike.

1.Copa América 1993, 1995, 1997

Spoločnosť Traffic Brazil získala práva na tri turnaje Copa América, čiže šampionátu Južnej Americky vo futbale v rokoch 1993, 1995 a 1997. Nezaobišlo sa to však bez bočných vplyvov a odlievania si peňazí.

Dnes 86-ročný Paraguajčan Nicolás Léoz, šéf riadiaceho orgánu Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL) a neskôr aj člen exekutívy FIFA, odmietol podpísať kontrakt bez toho, aby sa neuskutočnila platba šesťmiestnej sumy v dolároch.

Neskôr sa požadovali ešte dodatočné platby a celková suma narástla na sedemmiestne číslo. V roku 2007 bola hosťom Copa América Venezuela a prezident národnej futbalovej federácie Rafael Esquivel žiadal o sumu 1,7 milióna USD od Traffic Brazil. Napokon ju aj dostal.

2.CONCACAF Gold Cup

Spoločnosť Traffic Sports USA dala súhlas na vykonanie platieb na stovky tisícok dolárov pre Jacka Warnera, prezidenta Futbalovej konfederácie Severnej, Strednej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF) a tiež jeho najbližšieho spolupracovníka, generálneho sekretára CONCACAF-u Chucka Blazera.

Jack Warner je 72-ročný politik a biznismen pôvodom z Trinidadu a Tobaga a podľa správy americkej prokuratúry jedna z hlavných postáv v korupčných aférach FIFA.

3.Copa Libertadores (Pohár osloboditeľov)

Ešte začiatkom tohto tisícročia Nicolás Léoz požiadal istú marketingovú spoločnosť o peniaze určené na účty Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL-u) výmenou za podporu spoločnosti pri uzatváraní obchodných zmlúv v súvislosti s Copa Libertadores.

Išlo o dva milióny amerických dolárov z februára a mája 2006, ktoré mali skončiť na Léozových účtoch v Paraguaji a vo Švajčiarsku. Neskôr požiadal o ďalšie peniaze v roku 2008.

4.Copa do Brazil (Brazílsky pohár)

José María Marín, právnik narodený v roku 1932, neskôr zvolený za prezidenta Brazílskej futbalovej konfederácie, v roku 2012 požiadal o úplatok na to, aby nemenovaná marketingový spoločnosť mohla podpísať kontrakt s Copa do Brazil (Brazílsky pohár) na roky 2013 - 2022.

Úplatok vo výške dva milióny realov (približne 986 000 dolárov) si rozdelil Marín a ďalšie dve nemenované osoby.

5.Dodávateľ pre Brazílsku futbalovú konfederáciu

Zmluva s Nike ako exkluzívnym dodávateľom výstroja a ostatného vybavenia pre brazílsku futbalovú reprezentáciu z roku 1996 znela na 10 rokov a 160 miliónov dolárov.

Brazílska futbalová federácia (CBF) sa s tým neuspokojila a Nike ešte dodatočne zaplatila 40 miliónov dolárov na švajčiarske konto Traffic Brazil, marketingovej spoločnosti CBF.

6.Kvalifikácia na MS 2002 - 2014 v karibskej oblasti

V karibskej oblasti sa tiež udiali pochybné finančné transakcie a skrývalo sa za nimi opäť meno Jacka Warnera, ktorý bol prezident Karibskej futbalovej únie (CFU) a špeciálny poradca Futbalovej federácie Trinidadu a Tobaga.

Spoločnosť Traffic USA kúpila od CFU televízne a marketingové práva na domáce zápasy mužstiev karibskej zóny v kvalifikáciách o postup na MS 2002 - 2014. Zástupcovia Traffic USA presmerovali tieto platby na jeden z účtov ovládaných Warnerom.

Za všetky jeden konkrétny prípad: v kvalifikáciu MS 2006, Traffic USA zaplatila CFU 900 000 amerických dolárov a potom ešte súhlasila so zaplatením 800 000 dolárov pre Futbalovú asociáciu Trinidadu a Tobaga (TTFA) za práva, ktoré už vlastnila.Tieto peniaze opäť skončili na jednom z Warnerových účtov.

Čo sa týka kvalifikácie MS 2010, zopakovalo sa v podstate to isté: Traffic USA zaplatili CFU 2,2 milióna dolárov a potom ešte dodatočne poukázali 800 000 dolárov na Warnerom kontrolovaný

7.Hlasy pre organizátora MS 2010

Pred voľbou dejiska MS 2010 vo futbale odcestoval Jack Warner do Maroka, kde mu zástupca domácej kandidatúry ponúkol jeden milión dolárov ako protihodnotu za jeho hlas.

Na inom mieste jeden z členov Warnerovej rodiny prevzal kufrík s bankovkami v hodnote 10 000 dolárov od človeka, ktorý bol členom juhoafrickej kandidatúry. Ďalších 10 miliónov malo prejsť na účet CFU od juhoafrického kandidáta, ktorý napokon vo voľbe v roku 2004 uspel.

Na všetkých týchto transakciách sa podieľala široká sieť Warnerových konšpirátorov, ktorým vyplatili po 750 000 dolárov.

8.Kvalifikácia zóny Strednej Ameriky

Bokom od vysokého a najmä pochybného finančného diania nezostal ani Eduardo Li, prezident Kostarickej futbalovej federácie.

V roku 2009 si vyžiadal od Traffic USA úplatok v šesťmiestnej sume, ktorého protihodnotou mali byť práva na domáce zápasy Kostariky v kvalifikácii MS 2018.

Transakcia mala mať pôvodne hodnotu 2,55 - 3 milióny v závislosti od úspechu kostarického tímu. Všetko to mal zariadiť konšpirátor, ktorého opis sa zhoduje s osobou Enriqueho Sanza, viceprezidenta Traffic USA a od júla 2012 generálneho sekretára CONCACAF-u.

Peniaze v šesťmiestnej sume si od Traffic USA vyžiadal v roku 2011 aj nikaragujský futbalový prezident Julio Rocha. V tomto prípade išlo o práva na vysielanie domácich zápasov Nikaraguy v kvalifikácii na MS 2018 a pôvodná cena kontraktu pohybovala od 1 138 000 do 1 288 000 dolárov.

9.Voľby prezidenta FIFA

V roku 2011 do nekalej finančnej hry vstúpil aj Katarčan Mohammed bin Hammam, prezident Ázijskej futbalovej konfederácie.

Práve on mal byť nastrčenou osobou, ktorá ponúkla obálky so 40 000 dolármi členom exekutívy Karibskej futbalovej únie (CFU), ktorí sa stretli na popud Jacka Warnera v Trinidade a Tobagu v máji 2011. V tom čase bol Katarčan Bin Hammam hlavným rivalom Seppa Blattera v boji o prezidentskú stoličku vo FIFA.

Po zverejnení týchto úplatkov v júli 2011 a ohlásení Warnerovej rezignácie v pozíciách a funkciách týkajúcich sa futbalu, Bin Hammam previedol sumu 1 211 980 dolárov z jeho účtu v Katare na účet Intercommercial Bank v Trinidade a Tobagu, ktorý patril Warnerovi.

10.Opäť karibská kvalifikácia MS

Súčasťou 23-miliónovej dohody o právach z blížiacej sa Karibskej kvalifikácie MS 2018 a MS 2022 s Traffic USA bol aj úplatok 3 milióny dolárov, ktorý prevzal Costas Takkas, spolupracovník šéfa futbalu na Kajmanských ostrovoch Jeffreyho Webba.

Ten bol v máji 2012 zároveň zvolený za prezidenta futbalovej zóny CONCACAF. Platby uskutočnili osoby nastrčené Takkasom. Niektoré z platieb sa uskutočnili cez United Community Bank v Blairsville v americkom štáte Georgia na účet dodávateľa, ktorý mal na starosti výstavbu Webbovho bazéna v Loganville rovnako v štáte Georgia.

11.CONCACAF Gold Cup a Liga majstrov

Predstavitelia CONCACAF-u a spoločnosti Traffic USA sa dohodli na obchode 15,5 mil. amerických dolárov, ktorý sa v novembri 2012 týkal práv na Gold Cup 2013/2014, čiže šampionát reprezentačných tímov Severnej a Strednej Ameriky a tiež karibskej oblasti. Išlo tiež o Ligu majstrov tejto regionálnej zóny svetového futbalu.

Nastrčená osoba (pravdepodobne Enrique Sanz) zabezpečila úplatok 1,1 milióna dolárov, ktorý schválil Aaron Davidson, výkonný riaditeľ Traffic Sports USA.

CONCACAF a Traffic USA uzavreli 15. novembra 2013 dohodu vo výške 60 miliónov USD o právach na Gold Cup v rokoch 2015, 2017, 2019 a 2012 a tiež šesť sezón Ligy majstrov končiac ročníkom 2021/2022. Obe strany súhlasili s úplatkom 2 milióny USD pre Webba.

12.Storočnicová Copa América

Práva na majstrovstvá Južnej Ameriky (Copa América) v rokoch 2015, 2019 a 2023 získala po dohode s predstaviteľmi CONMEBOL-u spoločnosť Datisa.

Podľa prokurátora súčasťou dohody o budúcoročnej storočnicovej Copa América (bude sa konať 3.- 26. 6. 2016 netradične v USA) je aj úplatok 110 miliónov dolárov pre viacerých futbalových predstaviteľov z Južnej Ameriky.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články