Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Hrbatý je novým kapitánom daviscupového tímu, suverénne zdolal Kučeru

Dominik Hrbatý. (Autor: TASR)
Sportnet|24. nov 2017 o 16:38

Aj som si poplakal, priznal Dominik Hrbatý, ktorý sa stal nástupcom Miloslava Mečířa.

BRATISLAVA. Dominik Hrbatý sa stal novým kapitánom slovenského daviscupového tímu. Finalista Davisovho pohára z roku 2005 nahradí vo funkcii Miloslava Mečířa, ktorý zo zdravotných dôvodov nebude pokračovať vo funkcii.

Ponuku od zväzu na funkciu kapitána neprijal Marián Vajda, bývalý kouč Hrbatého, ale aj srbského nedávneho lídra singlového renkingu Novaka Djokoviča.

Hrbatý: Aj som si poplakal

Hrbatý dostal na piatkovom zasadnutí výkonného výboru Slovenského tenisového zväzu viac hlasov ako druhý kandidát Karol Kučera. Debut v úlohe šéfa daviscupovej lavičky zažije v apríli 2018 v bratislavskom NTC v dueli 2. kola 1. skupiny euro-afickej zóny proti Bosne a Hercegovine.

Mečíř bol doteraz jediný kapitán daviscupového tímu v ére samostatnosti. Olympijský víťaz zo Soulu 1988 na tomto poste skončil po dlhých 24 rokoch.

Hrbatý je v Davisovom pohári slovenským rekordérom. Za štrnásť rokov nastúpil v 26 stretnutiach a odohral 58 zápasov, z nich 33 vyhral.

V roku 2005 bol lídrom tímu, ktorý to dotiahol až do finále. V súboji proti Chorvátsku zdolal Maria Ančiča i Ivana Ljubičiča, Slováci však napokon prehrali 2:3.

V prestížnej súťaži získal skalpy bývalých svetových jednotiek Brazílčana Gustava Kuertena, Američana Andyho Roddicka či Rusov Jevgenija Kafeľnikova a Marata Safina.

Hrbatému sa po zvolení do funkcie daviscupového kapitána splnil jeden zo snov. "Veľmi som sa tejto správe potešil, keď mi pán lgor Moška pred chvíľou zatelefonoval. Viem, že chlapci to už vedeli o čosi skôr," uviedol Hrbatý pre TASR.

"Poviem úprimne, aj som si poplakal. Je to pre mňa veľká vec, opäť sa vrátiť do reprezentácie, teraz už v takejto pozícii. Prvými krokmi bude určite stretnutie s chalanmi, oboznámim ich s mojimi predstavami, aj čo sa týka zloženia realizačného tímu," dodal.

Zareagovali aj Kližan či Martin

Medzi členmi výkonného výboru najskôr prebehla rozprava, potom prišlo na rad tajné hlasovanie. "Dominik Hrbatý dostal desať hlasov, Karol Kučera tri. Bola to ťažká voľba, lebo obaja boli výborní kandidáti, sú to veľké osobnosti slovenského tenisu," povedal Igor Moška, generálny sekretár STZ.

Verím, že sa Dominovi bude v novej pozícii dariť a v apríli uspeje s chlapcami proti kvalitnému tímu Bosny a Hercegoviny na čele s hráčom Top 50 Damirom Džumhurom," dodal.

K zvoleniu Hrbatého sa vyjadrili aj Martin Kližan či Andrej Martin.

"Všetci hráči to vítame. Je to legenda, miláčik tribún a určite priláka do hľadiska aj fanúšikov. Bude burcovať hráčov a motivovať ich. Podľa mňa je to obrovský prínos do tímu a všetci hráči sa tešíme na spoluprácu," uviedol Kližan pre denník Plus jeden deň.

Práve s Kližanom sa chystá Hrbatý spolupracovať výraznejšie. "Stále s ním komunikujeme a dolaďujeme detaily možnej spolupráce, je to na veľmi pozitívnej ceste. Som odhodlaný pomôcť mu z úzadia ako konzultant pri návrate do svetového tenisu," priznal Hrbatý pre SITA.

"Predbežne sme sa dohodli na mojej výpomoci na štyri mesiace od polovice decembra do toho aprílového zápasu v Davisovom pohári. Uvidíme, ako to potom bude ďalej. Nemusíme si napokon sadnúť, ale verím, že to dopadne dobre," dodal Hrbatý.

„Som presvedčený, že v prípade oboch kandidátov by prišlo v našom tíme k pozitívnemu oživeniu. Každý z nich má svoje veľké kvality. Domino je ambiciózny človek, ktorý vie, čo chce a ako to chce dosiahnuť, čo je pre vedúcu pozíciu kapitána asi najdôležitejšie," uviedol Andrej Martin pre Plus jeden deň.

Fedcupovú reprezentáciu Slovenska povedie aj v roku 2018 Matej Lipták. Jeho zverenky nastúpia vo februári v AEGON aréne v dueli 1. kola II. svetovej skupiny proti silnému Rusku. Najväčším úspechom tímu vo Fed Cupe pod Liptákovým vedením bolo semifinále v roku 2013.

VIDEO: Igor Moška oznamuje výsledok hlasovania:

Súvisiace články