Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Ďalší škandál FIFA: Po ruke Henryho zaplatila Írom päť miliónov

Na FIFA sa valí ďalší škandál. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 4. jún 2015 o 18:49

Boli to peniaze asociácií. Aby nepokračovali právne kroky vo veci, skonštatoval šéf exekutívy Írskej futbalovej asociácie.

DUBLIN. Na Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) sa valí ďalší škandál. Šéf exekutívy Írskej futbalovej asociácie (FAI) John Delaney vo štvrtok prezradil, že FIFA im zaplatila päť miliónov eur, aby zabránila prípadnému právnemu konaniu v kauze okolo baráže MS 2010.

Informovala agentúra Reuters.

Írov vyradili v barážovom dvojzápase v roku 2009 Francúzi po kontroverznom góle - Thierry Henry si pred prihrávkou na zásah Williama Gallasa spracoval loptu rukou.

Škandalózna ruka Thierryho Henryho.

"Boli to peniaze asociácií. Aby nepokračovali právne kroky vo veci," skonštatoval Delaney pre írsku televíziu RTE.

"Cítili sme, že by sme mali podniknúť takéto kroky proti FIFA pre Henryho ruku aj preto, ako sa nám Blatter posmieval. Išiel som teda za ním a povedal mu svoj názor," spomína Delaney.

"Padlo pár nepekných slov a napokon sme dospeli k dohode. To sa stalo vo štvrtok a v pondelok bolo všetko pripravené, podpísané. Pre FAI to bola veľmi dobrá a legitímna dohoda."

FIFA: Bola to pôžička

Íri žiadali opakovanie zápasu či mimoriadne miesto na záverečnom turnaji. FIFA priznala, že poškodená strana dostala ako kompenzáciu 5 miliónov amerických dolárov.

"Keďže verdikt rozhodcu sa nedá vrátiť späť, Írska futbalová asociácia musela akceptovať stav veci a v januári 2010 s ňou FIFA uzavrela dohodu o zastavení ďalších krokov proti nej. FIFA sa zaviazala poskytnúť FAI pôžičku 5 miliónov dolárov na výstavbu štadióna v Írsku," uviedla FIFA.

Ide o nový národný štadión Aviva na Lansdowne Road v Dubline pre 56-tisíc divákov, ktorý otvorili v roku 2010.

Írom peniaze ostali

"Podľa dohody mala FAI vrátiť peniaze v prípade, že jej reprezentácia postúpi na nasledujúci šampionát 2014 do Brazílie. Írsko sa nekvalifikovalo a aj vzhľadom na finančnú situáciu FAI bol dlh 31. decembra 2014 anulovaný," uvádza sa ďalej v stanovisku FIFA.

FAI tvrdí, že nešlo o pôžičku, ale o dohodu o urovnaní sporu, ktorej obsahom bola suma 5 miliónov, nie však v dolároch, ale v eurách.

"Dohoda bola bez ďalších podmienok s výnimkou tej, že zostane dôvernou záležitosťou," komentovala FAI.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články