155
Peter SaganPeter Sagan
04:26:51+ 00:32:24

CAUTERETS-CAMBASQUE. Prvá pyrenejská etapa bola náročná, no druhá vrchárska skúška tohto ročníka Tour de France ju schovala do vrecka.

Cyklisti nastúpali takmer 4000 výškových metrov a hoci bolo stúpanie Col d'Aspin označené prvou kategóriou, bolo len akými predkrmom pred ofenzívou, ktorú tím Jumbo-Visma spustil na Col du Tourmalet.

Na legendárnom 17-kilometrovom stúpaní tímoví kolegovia Jonasa Vingegaarda roztrhali skupinu favoritov a Dána sa dokázal udržať len Tadej Pogačar.

Skúšal to aj Jai Hindley, no aj muž v žltom drese nabral stratu.

Podľa očakávania bojovali hlavní favoriti aj na záverečnom kopci. Tentokrát mal však navrch slovinský cyklista, ktorý získal 10. víťazstvo na Tour.

Vingegaard prišiel do cieľa s 24-sekundovým mankom. V celkovom poradí sa však posunul na prvú priečku, Pogačar zaostáva už len o 25 sekúnd.

Slováka Petra Sagana klasifikovali na 155. mieste s mankom 32:24 minút na víťaza. Priebežne je na 137. mieste celkového poradia so stratou 1:28:08 h.

"Na Tourmalet som mal ťažké spomienky po tom, čo som tam bol v minulosti doráňaný a ledva som prežil. Dnes to bolo lepšie," uviedol Sagan pre RTVS.

Celkové poradie - jednotlivé dresy:

ŽLTÝ  ZELENÝ BODKOVANÝ BIELY TÍMOVÁ KLASIFIKÁCIA

Priebeh 6. etapy na Tour de France 2023

Od úvodných metrov sa cyklisti snažili o únik, aktívni boli Alaphilippe, Van Aert, Van der Poel či Trentin. Do 10 km sa na čele sformovala skupina 15 jazdcov, za nimi bola s približne 40-sekundovým odstupom päťčlenná skupina.

Ešte pred prvou horskou prémiou sa obe skupiny spojili a skupina 20 jazdcov mala na pelotón približne trojminútový náskok. Stúpanie tretej kategórie Côte de Capvern-les-Bains najlepšie zvládol Powless, ktorý získal dva body.

O 20 km nasledovala šprintérska prémia, v ktorej si Coquard pripísal 20 bodov, za ním nasledovali Van Aert (17) a Van Der Poel (15). Peter Sagan nebodoval.

Pred 12-kilometrovým stúpaním Col d'Aspin s priemerným sklonom 6,5 % sa pelotón vzdialil šprintérom. Iniciatívu prevzali jazdci tímu Jumbo-Visma.

Aj druhá horská prémia sa stala korisťou Powlessa, ktorý získal 10 bodov a posunul sa do čela súťaže vrchárov. Guerreiro si pripísal 8 a Van Aert 6.

Počas zjazdu sa Van der Poel snažil o nástup do úniku, ale skupina si ho postrážila. Stúpanie na legendárny Tourmalet s celkovou dĺžkou 17 km sa začalo 63 km pred cieľom a krátko na to sa z čele skupiny odpojil Van der Poel.

Tempo pelotónu v tom čase udával tím Jumbo-Visma, predovšetkým Kelderman s Vingegaardom. Pogačar im dokázal sekundovať, naopak priebežný držiteľ žltého trička Jai Hindley nestačil na ich tempo.

Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar v stúpaní na Col du Tourmalet.
Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar v stúpaní na Col du Tourmalet. (Autor: TASR/AP)

Peter Sagan mal v tom čase manko 16 minút na lídra. Horskú prémiu Col du Tourmalet napokon získal Johannessen (20 bodov) pred Guerreirom (15) a Shawom (12). Powless získal 6 bodov za 6. miesto.

Na čele boli v tom čase Kwiatkowski, Guerreiro, Shaw a Johannessen. Van Aert, Vingegaard, Pogačar a Powless boli za nimi s 30-sekundovou stratou.

Šiesta etapa vyvrcholila po 16 km stúpaní Cauterets. Van Aert bol na čele vedúcej skupiny, postupne z nej však viacerí odpadli. Podľa očakávania sa Vingegaard a Pogačar postupne vzdialili všetkým svojim súperom.

Necelé 3 km pred cieľom sa Pogačar odtrhol od Vingegaarda, ktorý na to nedokázal zareagovať. Slovinec mal napokon v cieli 24-sekundový náskok.

"Moja forma je dobrá a dúfam, že si to tak aj udržím. Včera som mal určité obavy, no dnes cítim veľkú úľavu.

Mám 10 víťazných etáp na Tour de France, približujem sa Markovi," poznamenal Pogačar, ktorý narážal na rekordných 34 víťazstiev Marka Cavendisha.

Po dvoch horských etapách je v piatok na programe rovinatá Mont-de-Marsan - Bordeaux s celkovou dĺžkou 169,9 km.