Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Bude ešte hrať? Eriksen ide na operáciu, dostane defibrilátor

Dánsky futbalista Christian Eriksen skolaboval počas zápasu na EURO 2020. (Zdroj: TASR/AP, Autor: TASR/AP)
Ivan Mriška|17. jún 2021 o 11:45

Prístroj postráži najdôležitejší sval v tele.

BRATISLAVA. V zápase EURO 2020 medzi DánskomFínskom sa mu zastavilo srdce. Na chvíľu bol mimo. Dánsky futbalista Christian Eriksen potrebuje operáciu.

Pre kolaps dostane prístroj známy pod skratkou ICD: kardioverter-defibrilátor, ktorý stráži rytmus najdôležitejšieho svalu v tele.

Teoreticky by s ním mohol pokračovať v kariére.

"Christian podstúpil rad vyšetrení a po nich bolo rozhodnuté, že dostane ICD," oznámil prostredníctvom dánskeho zväzu lekár národného tímu Morten Boesen.

ICD, čiže kardioverter-defibrilátor je prístroj, ktorý sa používa na liečbu srdcových arytmií a prevenciu náhlej srdcovej smrti.

"Po zástave srdca je zavedenie tohto zariadenia potrebné, aby strážilo srdcový rytmus. Na takomto postupe sa zhodlo niekoľko odborníkov z celého sveta a Christian ich riešenie prijal," vysvetlil Boesen.

Prístroj dokáže detekovať neobvyklý rytmus a pomocou elektrických výbojov srdci v ťažkostiach pomôcť.

Eriksen skolaboval v 43. minúte sobotňajšieho zápasu s Fínskom a po resuscitácii priamo na trávniku bol už pri vedomí prevezený do nemocnice, kde zotrváva dodnes. Zápas sa po prerušení dohral a Dáni prehrali 0:1.

Viac o EURO 2020 / 2021

Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články