Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Chára na čele bodovania +/-, od trofeje je už len štyri zápasy

Zdeno Chára (uprostred). (Autor: TASR)
SITA|4. apr 2011 o 11:48

Prvýkrát môže nastať situácia, že individuálnu trofej získajú v jednom ročníku dvaja Slováci - Zdeno Chára a Ľubomír Višňovský.

BOSTON. Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa po sobotňajšom zápase svojho Bostonu proti Atlante (3:2) prebojoval vďaka "pluske" za účasť na ľade pri góle v oslabení svojho spoluhráča Pailla na čelo bodovania NHL v +/- s plus 33 bodmi, keď o jeden bod predstihol dovtedajšieho lídra Tonyho Lydmana z Anaheimu.

Chárovmu Bostonu zostávajú do konca základnej časti ešte 4 zápasy, teda o jeden viac ako jeho najväčším prenasledovateľom Lydmanovi a Kevinovi Bieksovi (+31) z Vancouveru, čo však v tomto ukazovateli nemusí byť žiadna výhoda.

Za vedúcou trojicou nasleduje ďalšie trio Chárových spoluhráčov - Nathan Horton (+31), Milan Lucic a Adam McQuaid (obaja +30). Posledným tridsaťbodovým je ďalší Slovák - bek Philadelphie Andrej Meszároš.

Neprekonateľných +124

Trofej najlepšiemu hráčovi v bodovaní +/- udeľuje NHL od sezóny 1982/83, no túto štatistiku liga sleduje už od ročníka 1967/68. Podmienkou pre zisk trofeje, ktorá v závislosti od komerčného partnera niesla už päť rôznych názvov, je odohratie minimálne 60 zápasov v základnej časti.

Rekordérom je Wayne Gretzky, ktorý ju dokázal ako jediný získať trikrát, no kráľom tejto štatistiky je Bobby Orr, ktorý v nej ešte pred založením tradície udeľovania trofeje triumfoval v šiestich ročníkoch.

V treťom tisícročí ju v každom ročníku získal vždy iný hráč. Vlani triumfoval obranca Washingtonu Jeff Schultz s +50 bodmi, pred dvoma rokmi patrila Chárovmu spoluhráčovi - útočníkovi Bostonu Davidovi Krejčímu (+37). Najmenej "plusiek" - len 30, stačilo na jej získanie centrovi Ronovi Francisovi z Pittsburghu v sezóne 1993/94, rekordný je zápis Wayna Gretzkého z ročníka 1984/85, kedy si "The Great One" pripísal +98 bodov.

Absolútnym rekordérom je však Bobby Orr, ktorého +124 bodov zo sezóny 1970/71 ostane zrejme navždy neprekonateľným snom pre súčasných hráčov.

Chára zatiaľ +33 bodov

Tridsaťštyriročný trenčiansky rodák Zdeno Chára začínal svoju kariéru v NHL v tíme New Yorku Islanders s úplne opačnými číslami ako v súčasnosti. Sezóny 1999/2000 a 2000/01 skončil vždy s -27 bodmi. No v tej nasledujúcej po prestupe do Ottawy sa razom vyšvihol na +30 bodov. Jeho kariérnym maximom je výkon z ročníka 2003/04, kedy si ešte v drese "senátorov" pripísal +33 bodov, čo je rovnaká hodnota, akú má na konte aj teraz.

"Medvede" cestujú v pondelok na newyorský Manhattan, v stredu a v sobotu hostia postupne Chárove bývalé kluby - "ostrovanov" z New Yorku a Ottawu a základnú časť zakončia v nedeľu v New Jersey. Posledná trojica súperov Bostonu už nemá šancu na postup do play-off.

Zdeno Chára sa uchádza už o svoju druhú individuálnu trofej v NHL, pred dvoma rokmi sa tešil z Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu ligy. Práve na Norris Trophy v tejto sezóne útočí iný slovenský obranca Ľubomír Višňovský. Prvýkrát tak môže nastať situácia, že individuálnu trofej získajú v jednom ročníku dvaja Slováci.

Súvisiace články