Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Bývalý viceprezident FIFA žiadal úplatok, potvrdzujú Egypťania

Jack Warner je jednou z ústredných postáv korupčného škandálu, v ktorom bolo na základe vyšetrovania amerických úradov z úplatkárstva obvinených štrnásť osôb. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 8. jún 2015 o 11:18

Mám veľa hlasov v Latinskej Amerike a môžem byť vaším poradcom v Európe. Mám tam množstvo priateľov, mal povedať bývalému šéfovi egyptského futbalu bývalý viceprezident FIFA Jack Warner.

KÁHIRA. Bývalý šéf Egpytského futbalového zväzu Al-Dahshouri Harb prezradil, že niekdajší viceprezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jack Warner od neho žiadal úplatok vo výške sedem miliónov dolárov.

Vďaka nemu mal severoafrickej krajine pomôcť pred voľbami k prideleniu organizácie MS 2010.

Na podporu slabších asociácií

Al-Dahshouri Harb v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že Warner prejavil záujem stať sa poradcom egyptskej kandidatúry. Peniaze mali byť podľa neho určené na podporu slabších futbalových asociácií v krajinách Latinskej Ameriky.

Harb citoval Warnera, ktorý mu mal na schôdzke v Spojených arabských emirátoch povedať: "Mám veľa hlasov v Latinskej Amerike a môžem byť vaším poradcom v Európe. Mám tam množstvo priateľov."

warner_sitaap_r5614.jpeg

Jack Warner mal žiadať úplatok sedem miliónov dolárov. FOTO - SITA/AP.

Stretnutie sa malo uskutočniť pred rokom 2010. Ďalšie podrobnosti exšéf egyptského futbalu neuviedol. S Warnerom sa agentúre Reuters nepodarilo skontaktovať.

Obvinil ho aj minister športu

Funkcionár potvrdil slová bývalého egyptského ministra športu Aleja Eddiniho Hilala - ten Warnera obvinil z korupcie v nedeľu.

"Harb prišiel za mnou s tým, že Warner mu povedal: 'Ak chcete vyhrať, potrebujem sedem miliónov dolárov. Jeden hlas stojí milión'," povedal Hilal.

Rozhovor s Jackom Warnerom.

Egypt vtedy nakoniec vo voľbách prehral s Juhoafrickou republikou. Nezískal ani hlas.

Obvinili dokopy štrnásť osôb

Warner je jednou z ústredných postáv korupčného škandálu, v ktorom bolo na základe vyšetrovania amerických úradov z úplatkárstva obvinených štrnásť osôb - deväť funkcionárov FIFA a päť ľudí z marketingových firiem zaoberajúcich sa okrem iného predajom vysielacích práv.

Spájaní sú s úplatkami presahujúcimi za uplynulé dve desaťročia 150 miliónov dolárov.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články