Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Britský minister obvinil FIFA z bordelu vlastnej výroby

Hugh Robertson. (Autor: SITA/AP)
SITA|30. sep 2013 o 21:22

Katarčania splnili požiadavky a len Medzinárodnej futbalovej federácii treba prisúdiť zodpovednosť za vzniknutú situáciu, povedal Robertson.

LONDÝN. Črtajúci sa presun majstrovstiev sveta 2022 vo futbale v Katare z letného termínu na zimný vzhľadom na miestnu klímu je "bordel vlastnej výroby" zo strany FIFA. V pondelok to vyhlásil britský minister športu Hugh Robertson.

"Nemyslím si, že ktokoľvek vo FIFA zastáva názor o rozumnosti a priechodnosti svetového šampionátu v príslušnej lokalite v obvyklých mesiacoch. Nekládol by som to však za vinu samotným Katarčanom. Chceli organizovať toto podujatie a každá krajina má právo vyrukovať s takouto ambíciou. Splnili požiadavky FIFA a len tej treba prisúdiť zodpovednosť za vzniknutú situáciu," skonštatoval Robertson.

Katar zvolili za dejisko MS 2022 v roku 2010. Angličania neuspeli s kandidatúrou na rok 2018. FIFA, ale aj UEFA a hráčska stavovská organizácia FIFPro medzičasom volajú po posune podujatia. Spôsobilo by to však problémy v medzinárodnej štruktúre celej sezóny 2022/2023. Na odpor volá najmä združenie Európske kluby. "Tiež zastávam názor, že zmenu na zimný termín by nemali povoliť," uviedol Robertson.

Prezident FIFA Sepp Blatter koncom augusta predznamenal, že exekutíva tejto organizácie už čoskoro môže rozhodnúť o presune z tradičného júnového a júlového termínu na iný.

"Bol by som veľmi prekvapený, ak by exekutíva neakceptovala, že v lete sa jednoducho v Katare nedá hrať. Potom bude nasledovať hľadanie nového termínu. Konzultovať ho budeme s ligami, klubmi, národnými zväzmi i hráčmi," povedal Blatter.

Teplota v oblasti Perzského zálivu v júni môže dosiahnuť až spaľujúcich 50 stupňov Celzia, kým napríklad v decembri príjemných približne 24 stupňov.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Severné Macedónsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Belgicko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Rakúsko
Kurzy prináša