Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Bosmanov právnik chce zastaviť finančnú reformu UEFA

Jean-Louis Dupont. (Autor: uefaawareness.com)
TASR|21. jún 2013 o 10:22

Právnik, ktorý sa pred 18 rokmi podieľal na zavedení prevratného Bosmanovho pravidla, sa teraz snaží zastaviť plán obmedzovania výdavkov klubov.

BRUSEL. Právnik, ktorý sa pred osemnástimi rokmi podieľal na zavedení prevratného tzv. Bosmanovho pravidla, sa teraz snaží zastaviť plán Európskej futbalovej únie (UEFA) limitovať výdavky európskych futbalových klubov.

Jean-Louis Dupont, zastupujúci belgického hráčskeho agenta agent Daniela Strianiho, sa obrátil na bruselský súd, aby preskúmal systém Finančného Fair-Play (FFP). Ten chce UEFA uviesť do praxe od budúcej sezóny, aby tak predišla zadlžovaniu a finančným problémom klubových subjektov.

Podľa Duponta ale nové nariadenia FFP odporujú európskej legislatíve, zákonom o voľnej súťaži i právu na voľný pohyb zamestnancov, služieb a kapitálu v rámci Únie. Preto sa so sťažnosťou už obrátil aj na Európsku komisiu a bude žiadať aj o právny názor Súdny dvor Európskej únie.

UEFA vraj našla oporu v komisii

Belgický právnik si myslí, že existujú oveľa efektívnejšie a zákonnejšie prostriedk

y na dosiahnutie finančnej disciplíny klubov, ktorú chce UEFA prostredníctvom Finančného Fair-Play zaviesť. Jednou z nich by mohla byť napríklad daň z luxusu alebo povolenie prekročenia výdajov klubov v prípade plnej garancie.

Predstavitelia UEFA oponujú, že podľa nich je nové pravidlo v súlade so zákonmi Únie a jeho zavedenie našlo podporu v Európskej komisii, Európskom parlamente i medzi funkcionármi klubov. Finančná disciplína má zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť futbalu na starom kontinente.

V roku presadil Bosmanove pravidlo

Dupont bol súčasťou tímu právnikov, ktorý na Európskom súdnom dvore v roku 1995 presadil pri hráčovi Jean-Marcovi Bosmanovi zavedenie pravidla, neskôr známeho ako Bosmanovo.

To umožnilo odísť hráčovi z klubu po vypršaní kontraktu bez odstupného, či zrušilo limity národných líg na počet zahraničných hráčov z krajín Európskej únie.

Súvisiace články