Jamajskí bobisti sľubujú oheň na ľade, chýbajú im však financie

Jamajský dvojbob v zložení Winston Watts a Marvin Dixon na ZOH v Soči 2014. (Autor: Reuters)
TASR|18. jan 2022 o 22:35

Jamajský štvorbob sa vráti na ZOH po 24 rokoch.

KINGSTON. Príbeh jamajských bobistov sa bude prvýkrát v histórii odvíjať v troch súťažiach na jedných zimných olympijských hrách.

Karibská krajina sa do Pekingu kvalifikovala v štvorboboch aj dvojboboch mužov a monoboboch žien. Jamajčania sľubujú "oheň na ľade", no nedarí sa im vyzbierať peniaze na špičkové vybavenie.

Po 24 rokoch sa na ZOH vráti jamajský štvorbob, ktorého premiéra v Calgary 1988 inšpirovala film s originálnym názvom v angličtine "Cool Runnings". V slovenskom preklade je film dobre známy ako "Kokosy na snehu".

"Bude to oheň na ľade. Jamajka prvýkrát obsadí až tri olympijské súťaže v boboch," znelo tímové stanovisko na sociálnej sieti twitter.

V minulosti už mala Jamajka viackrát reprezentantov aj v dvojboboch mužov.

Do Pekingu sa tesne neprebojovala v dvojboboch žien, na premiérovú účasť v tejto kategórii z Pjongčangu 2018 však môže nadviazať v pozícii náhradníka, ak sa odhlási niektorá z kvalifikovaných krajín.

Výprava sa od konca novembra snaží vyzbierať 194-tisíc amerických dolárov v kampani so sloganom: "Super boby pre najhorúcejšiu vec na ľade". Zatiaľ však k tejto sume ani zďaleka neblíži, získala len 4000 USD.

"Športovci sú odhodlaní a tvrdo pracujú. Bez špičkových bobov však nikdy nebudú môcť naplniť svoj potenciál. Nechceme si s dragstermi merať sily v Priuse," citovala zo stránky Jamajčanov agentúra AFP.

Prezident národnej federácie bobistov je viacnásobný účastník ZOH Chris Stokes, ktorého kniha sa stala predlohou pre známy film.

Súvisiace články