5.

Tarjei Bö

Nórsko

+37,9 s (2)

CANMORE. Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö získal veľký glóbus za celkový triumf v hodnotení Svetového pohára.

Zabezpečil si ho víťazstvom v sobotňajšej "stíhačke" na 12,5 km v rámci 9. kola v kanadskom Canmore, v ktorej zúročil rekordný, viac ako minútový náskok.

Zároveň získal aj malý glóbus za prvenstvo v hodnotení disciplíny.

Bö triumfoval s náskokom 11,2 sekundy pred druhým Švédom Sebastianom Samuelssonom, tretí skončil Eric Perrot z Francúzska (+11,6).

Obhajca víťazstva z predošlej sezóny získal piaty veľký glóbus v kariére. Do sobotňajších pretekov vyštartoval s náskokom 1:02,7 min pred druhým Talianom Tommasom Giacomelom, čo bol najvyšší rozdiel v histórii šprintu medzi prvými dvoma pretekármi.

J.T. Bö urobil po jednej chybe na prvých dvoch streľbách, vďaka čomu jeho súperi výrazne ukrojili z pohodlného náskoku.

Po streľbe v ľahu sa mu priblížil rozbehnutý Emilien Jacquelin na rozdiel 18,7 sekundy.

Vysoké tempo Francúza sa však prejavilo na tretej položke, kde prišiel takmer naraz s Nórom, no sklopil iba tri terče a čakali ho dva trestné okruhy a v záverečnej streľbe prišiel aj o pódium.

"Bol to jeden z najťažších pretekov v sezóne. Bolo veľmi teplo, sneh bol mokrý a lyže zostávali v snehu. Na čele som s tým sám bojoval a bolo to náročné na psychiku.

Premýšľať nad tým, čo sa môže udiať na strelnici, nebolo príjemné. Súboj s bratom Tarjeom som mal v hlave celú sezónu," uviedol obhajca veľkého glóbusu v rozhovore pre televíziu Eurosport.

Bö sa osamostatnil v historickej tabuľke víťazov na tretej priečke s piatimi celkovými prvenstvami.

Na krajana Oleho Einara Björndalena stráca jeden veľký glóbus, štatistike kraľuje Francúz Martin Fourcade (7).