5.

Gilonne Guigonnatová

Francúzsko

+1:07,6 min (2)

CANMORE. Talianska biatlonistka Lisa Vittozziová získala malý glóbus za celkový triumf v hodnotení stíhacích pretekov v tejto sezóne Svetového pohára.

Zabezpečil jej ho triumf v sobotňajšej "stíhačke" na 10 km v rámci 9. kola v kanadskom Canmore.

Vittozziová využila 5,5-sekundový náskok zo štvrtkového šprintu a triumfovala systémom štart-cieľ.

V boji o celkové víťazstvo v disciplíne predstihla Francúzku Juliu Simonovú, ktorá štartovala ako štvrtá so stratou 19,4 s.

Simonová prišla na poslednú streľbu v stoji ako tretia s viac ako 20-sekundovou stratou na Vittozziovú.

Talianke jeden výstrel ušiel a musela ísť na trestné kolo. Zaváhanie chcela priebežná líderka "stíhačky" využiť, keďže potrebovala finišovať najhoršie druhá.

Vo svojej streľbe výrazne riskovala, strieľala veľmi rýchlo, čo sa podpísalo na presnosti.

"Zvíťaziť dva dni za sebou je skvelé. Ani neviem, čo povedať. Snažila som sa sústrediť na svoju prácu, pretože ráno som sa cítila trochu nervózna.

Dokázala som však tento tlak uchopiť správnym spôsobom a som veľmi šťastná," uviedla Vittozziová v rozhovore pre televíziu Eurosport, pričom jej spontánna reakcia napovedala, že o zisku trofeje sa dozvedela až od redaktora.

Simonová netrafila dva terče a definitívne prišla o šance na zisk malého glóbusu.

Vittozziová sa zároveň posunula do čela celkového poradia SP pred Ingrid Landmark Tandrevoldovú, ktorá sa snažila vylepšiť 17. priečku zo šprintu.

V prvej polovici pretekov sa jej to darilo, no na ďalších dvoch streľbách urobila spolu štyri chyby, ktoré ju odsunuli až na 19. pozíciu a výrazne skomplikovali jej šance na celkový triumf.

Boj o hlavnú trofej vyvrcholí v záverečných pretekoch sezóny s hromadným štartom, ktoré sú na programe v nedeľu. Vittozziová pôjde do pretekov s náskokom 61 bodov na Tandrevoldovú.