Johannes Thingnes Bö.
Johannes Thingnes Bö. (Autor: TASR/The Canadian Press via AP)
TASR|17. mar 2024 o 23:13

Nórsky biatlonista figuroval pred pretekmi na treťom mieste v hodnotení disciplíny.

(4)

CANMORE. Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö získal malý glóbus v pretekoch Svetového pohára s hromadným štartom.

Už istý víťaz veľkého glóbusu si ho zaistil triumfom v záverečných pretekoch tejto disciplíny v kanadskom stredisku Canmore.

Druhý skončil jeho krajan Johannes Dale-Skjevdal (+44,5 s), ktorý neudržal červený dres pre lídra "masáku" a na Johannesa stratil tri body. Tretí skončil Francúz Emilien Jacquelin (+1:07,2 min).

V záverečnom podujatí sezóny 2023/24 štartovala tridsiatka biatlonistov, do ktorej sa nevošiel žiadny slovenský reprezentant.

J.T. Bö využil šancu na malý glóbus a zisk 90 bodov ho posunul z tretieho na prvé miesto. V tomto ročníku si pripísal celkové triumfy aj vo vytrvalostných pretekoch a stíhačke.

Práve súboj o malý glóbus predstavoval najväčší ťahák záverečných pretekov sezóny.

Dale-Skjevdal viedol pred štartom o osem bodov pred svojím reprezentačným kolegom Christiansenom. Tretí bol J. T. Bö s dvanásťbodovým mankom.

Po prvej streľbe sa dostal na čelo Francúz Perrot. Rovnako ako on bolo stopercentných aj ďalších jedenásť pretekárov.

Dale-Skjevdal dvakrát minul a bol až na 28. priečke. J. T. Bö sa po druhej ležke dostal na prvé miesto, Christiansen poskočil na druhú priečku.

Dale-Skjevdal vďaka nule sa rovnako posunul vyššie, bol dvanásty. J.T. Bö si na trati vytvoril k dobru 20-sekundový náskok, na prvú stojku predviedol rýchlý a presný výkon a smeroval k malému glóbusu.

Dale-Skjevdal bol druhý, ale s viac ako štyridsaťsekundovým mankom. Johannes síce nebol na záverečnej položke stopercentný, ale aj s jednou chybou si udržal náskok.

Pripísal si tak štvrté víťazstvo za sebou a šestnáste v hromadných pretekoch. Celkovo má na konte 85 triumfov vo SP.

"Perfektný záver perfektnej sezóny. Majstrovstvá sveta boli skvelé a rovnako aj záver Svetového pohára. Hetrik na konci sezóny ma veľmi teší.

Dúfam, že na budúci rok dobehnem Oleho Einara Björndalena," povedal pre IBU Johannes Thingnes Bö, ktorý má o desať víťazstiev menej.