100.

Tomáš Sklenárik

+ 3:55,7 min

(4)

RUHPOLDING. Nórsky biatlonista Vetle Sjaastad Christiansen sa stal víťazom sobotného šprintu Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu.

Na strelnici sa ani raz nepomýlil a zdolal o 16,9 sekundy Taliana Tommasa Giacomela, ktorý si pripísal jednu chybu. Tretí skončil Nór Tarjei Bö.

Jediný Slovák v štartovom poli Tomáš Sklenárik minul celkovo štyri terče, tri v ľahu a jeden v stoji. V cieli mu patrilo 100. miesto s mankom 3:55,7 min. Do nedeľných stíhacích pretekov sa tak neprebojoval.

Tridsaťjedenročný Christiansen si pripísal prvý triumf v sezóne a piaty celkovo vo Svetovom pohári. Na predchádzajúcom podujatí v Oberhofe sa pritom do nórskej nominácie vôbec nedostal.

Na najvyšší stupienok v šprinte vystúpil prvýkrát od sezóny 2018/19, keď sa mu to podarilo v Soldier Hollow. V minulej sezóne Christiansen zvíťazil iba raz a to v pretekoch s hromadným štartom v Östersunde.

"Keď som sa nedostal do tímu pre Oberhof, prežil som najťažšie Vianoce v živote. A zrazu som najlepší na svete, šialený týždeň. Som najšťastnejší človek v tomto areáli. Mal som dnes veľa energie.

Záverečného kola som sa trochu obával, nebýva mojou silnou stránkou. Zrejme bolo dobré rozhodnutie nechať ma týždeň potrénovať," tešil sa Christiansen, ktorého citoval web biathlonworld.com.

Sklamaním bol najmä bežecký výkon lídra priebežnej klasifikácie Johannesa Thingnesa Böa, ktorý do cieľa prišiel na deviatej priečke s odstupom 43,6 s.

Na strelnici pritom spravil iba jednu chybu. Vlani s takouto streleckou bilanciou dokázal vyhrať štyri rýchlostné preteky, v ktorých ťažil zo skvelého behu.

Naďalej si však udržal vedúcu pozíciu v celkovom poradí, keď nazbieral celkovo 611 bodov. Jeho brat Tarjei na neho znížil stratu, na konte má 557 bodov.

Držiteľ červeného dresu pre najlepšieho šprintéra sezóny Nemec Benedikt Doll nesklopil dva terče na strelnici a obsadil 19. priečku (+1:04,2 min).