BRATISLAVA. Pred rokom na Svetovom pohári v Novom Měste na Moravě zdravili bývalí českí reprezentanti Mateja Kazára. Je to borec, vravel Ondřej Moravec, ktorý už vtedy pracoval pre Českú televíziu ako spolukomentátor.
Naopak Kazár dva roky po ukončení kariéry štartoval, aby pomohol štafete. Nastúpil aj na majstrovstvách Európy a na majstrovstvách sveta.
Posledné dva roky sa bez príležitostnej pomoci od veteránov ako Kazár či Tomáš Hasilla nedokázalo Slovensko postaviť mužskú štafetu. V reprezentácii boli iba dvaja seniorskí reprezentanti. A nik z nich sa k bodovaným priečkam nedokázal ani priblížiť.
Aj preto sa postupne Slovensko v hodnotení Pohára národov prepadlo až na nelichotivú 24. priečku v uplynulej sezóne. Umiestnili sa za Moldavskom, Bulharskom, Litvou či Kórejskou republikou.
Návrat štafety
Túto sezónu si bude môcť Kazár naplno vychutnať ako fanúšik. Po dvoch sezónach by vo Svetovom pohári mala mužská štafeta štartovať pravidelne.
„Kazár môže byť nielen fanúšik, ale aj veľmi dobrý biatlonový tréner a odborník,“ reaguje prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Kazár.
„V každom športe prichádza nejaká generačná medzera. Postihla aj biatlon. Držať krok s najlepšími je nesmierne ťažké.“
Teraz je jasné, že dvojicu seniorov môžu už v prvých pretekoch Svetového pohára doplniť dvaja juniori. V Kontiolahti tak bude mať Slovensko znova štafetu. Nastúpi v zložení Tomáš Sklenárik, Damián Cesnek, Jakub Borguľa a Matej Badáň.
Štafeta má v priebehu sezóny päť štartov vo Svetovom pohári a jeden na majstrovstvách sveta.
Môže niečo ohroziť účasť štafety na pretekoch?
„Môžu byť dve prekážky. Jednou sú zdravotné komplikácie niektorého z reprezentantov a druhou je, ak by tieto súťaže kolidovali s juniorskými šampionátmi. Pre juniorov budú stále vrcholom sezóny juniorské majstrovstvá.“
Druhý cieľ je ako sci-fi
S týmto ohľadom je už teraz ohrozený štart štafety na Svetovom pohári v Anterselve, keďže v rovnakom termíne sa konajú juniorské ME, ktoré hostí Kontiolahti. Navyše slovenskí juniori majú nádej na kvalitné umiestnenie.
Jedným z cieľom tejto sezóny však bude vybojovať vo Svetovom pohári o jednu miestenku navyše. Aktuálne môžu na Svetových pohároch štartovať za Slovensko len dvaja muži.
V Kontiolahti by to mali byť v individuálnych súťažiach Tomáš Sklenárik a junior Jakub Borguľa.
Vybojovať si tretiu miestenku pre ďalšiu sezónu je reálny cieľ.
Druhý je však skôr z ríše snov. Pokúsiť sa v kvalifikácii na zimné olympijské hry v Cortine a Miláne 2026 vybojovať štyri miestenky.
Slovensko malo pritom štyroch mužov na posledných piatich olympijských hrách. Ak by sa to podarilo aj teraz, bolo by to obrovské prekvapenie.
„Ideme sa pokúsiť o malý zázrak. Najviac bodov sa dá do hodnotenia získať v individuálnych pretekoch. Ale vo Svetovom pohári budú štartovať iba dvaja muži. Na olympijské hry môže postaviť štafetu dvadsať najlepších krajín. Bude to veľmi náročné. Možno nereálne, ale ideme sa o to aspoň pokúsiť,“ vraví Vozár.
Nová generácie ešte nikdy nebodovala
Hlavná časť olympijskej kvalifikácie sa skončí po tejto sezóne. Prvých dvadsať krajín dostane minimálne po štyri miestenky a bude môcť štartovať v štafetách.
Stránka slovenskybiatlon.sk urobila akúsi simuláciu sezóny. Čo by museli muži dosiahnuť, aby sa im na olympijské hry podarilo postúpiť vo štvorici.
„Naši pretekári ako Sklenárik, Cesnek či Borguľa by museli za zimu spolu nazbierať zhruba 300 bodov do individuálneho rebríčka Svetového pohára, nikdy neskončiť za 80. miestom a nesmeli by sme vynechať žiadnu štafetu.
To sú méty zo žánru science-fiction, keďže ako vieme, naša nová generácia v pretekoch SP ešte nikdy nezabodovala,“ uvádza špecializovaný portál. Reálne je teda, že si účasť na olympiáde vybojujú dvaja muži.
Medzinárodná biatlonová únia rozdá 12 miesteniek pre krajiny, ktoré nie sú medzi kvalifikovanou dvadsiatkou. Každá krajina má šancu maximálne na dve miestenky. Toto je reálne vzhľadom na to, že Slovensko sa pohybovalo okolo 22. až 24. priečky v Pohári národov.
Sezónu odštartujú štafety
Jedným z možných cieľov podľa Vozára je, že by miešaná singl štafeta mohla v priebehu sezóny SP bojovať o umiestnenie do 10. priečky. Aj to znie ako optimistický cieľ.
„Sú to preteky, ktoré sú krátke a dá sa držať krok aj s najlepšími. Vieme, aká dokáže byť dobrá forma Paulíny Bátovskej Fialkovej alebo Emy Kapustovej. V minulosti tieto preteky dobre zajazdili Cesnek, Borguľa aj Sklenárik. Na niektorých podujatiach by sme sa mohli pohybovať do 10. miesta,“ verí Vozár.
Ukázať sa môžu Slováci v miešanej singlštafete už v sobotu o 13.15 h. Práve táto súťaž otvára celú sezónu Svetového pohára. Po nej nasledujú súťaže miešaných štafiet (15.45 h). V nedeľu nastúpia na trať mužské (13.45) a ženské štafety (17.25).
V utorok sú na programe skrátené vytrvalostné preteky. V nich by mali nastúpiť Tomáš Sklenárik a Jakub Borguľa. Medzi ženami zase Paulína Bátovská Fialková, Ema Kapustová a Mária Remeňová.
Priame prenosy z pretekov Svetového pohára bude vysielať verejnoprávna televízia na stanici :ŠPORT.