Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v šprinte.
Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v šprinte. (Autor: TASR/AP)
SITA|19. jan 2018 o 16:08

Do stíhacích pretekov sa prebojoval aj Tomáš Hasilla.

ANTERSELVA. Nórsky biatlonista zvíťazil v piatok v talianskej Anterselve v šprinte na 10 km na úvod programu mužov v rámci 6. kola Svetového pohára 2017/2018.

Napriek jednému nesklopenému terčíku zdolal o 12,8 sekundy strelecky bezchybného francúzskeho lídra priebežného celkového poradia seriálu Martina Fourcada a znížil svoj odstup v boji o veľký glóbus (zo 44 na 38 bodov).

V hodnotení rýchlostných pretekov vedie Fourcade

Podarilo sa mu to druhý raz v rade: 14. januára bol pred rivalom prvý v cieli mass-štartu v nemeckom Ruhpoldingu.

V hodnotení rýchlostných pretekov vedie M. Fourcade pred J. T. Böom už iba o 18 bodov.

Francúz v aktuálnej sezóne ešte ani raz nechýbal na stupňoch a aj so záverom edície 2016/2017 má jeho "medailová" séria vo SP hodnotu 16.

Rodák zo Strynu Johannes Thingnes Bö dosiahol svoje siedme prvenstvo z trinástich tohtosezónnych individuálnych položiek termínovej listiny, Martin Fourcade ich má na konte päť, raz sa presadil Tarjei Bö.

Tretí v piatok skončil Nemec Arnd Peiffer, po troch ranách do čierneho zaostal o 42,2 s. Dvadsaťštyriročný trojnásobný majster sveta Johannes Thingnes Bö si pripísal jubilejný 20. triumf v súperení zarátanom do SP.

Fourcade: Dnešný výkon ma potešil

"V šprinte takmer vždy potrebujete čistú streľbu na úspech. Po zaváhaní v ľahu som si teda pomyslel, že prienik na pódium bude ťažký, ale nepoľavil som, neprestal som bojovať.

Po nule v stoji som už tušil, že mám šancu. Martin obvykle býva v záverečnom okruhu rýchlejší ako ja, dnes však na mňa nedoľahla únava," povedal Johannes Thingnes Bö, citovalo ho spravodajstvo Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

"Napriek druhému miestu ma dnešný výkon potešil. Je to môj najlepší šprintérsky výsledok v tomto dejisku, takže som dosť spokojný," skonštatoval Martin Fourcade.

"Návrat na stupne mi urobil radosť. O to viac, že som na nich bol s takými kvalitnými pretekármi. Nebolo to dnes jednoduché, ale odmakal som si svoje. Prospelo mi, že posledný kilometer som išiel s Martinom," skonštatoval Peiffer.

Pozrite si momentky zo šprintu mužov v Anterselve: fotogaléria

19.1.2018

Najlepší Slovák bol Otčenáš

Zo slovenského kvarteta bol jasne najlepší 21. Martin Otčenáš: absolvoval jedno trestného kolo a mal manko 1:59,2 min.

Do stíhacích pretekov sa prebojoval aj 45. Tomáš Hasilla, nepodarilo sa to 67. Matejovi Kazárovi a 72. Michalovi Kubaliakovi.

Tridsaťročný popradský rodák Otčenáš si vyrovnal osobné maximum vo Svetovom pohári: rovnako 21. bol 19. decembra 2014 v šprinte v slovinskej Pokljuke,vtedy zastrieľal čisto a mal odstup 1:09,4 min na Rusa Antona Šipulina.

O nový osobák sa môže pokúsiť v sobotu.

V sobotu sa v Anterselve uskutočnia stíhačky žien na 10 km (13.15 h) a mužov na 12,5 km (15.00 h) a v nedeľu preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km (12.30 h) a mužov na 15 km (14.45 h).