Procházková bola najlepšia zo Sloveniek, Johaugová získala druhé zlato

Alena Procházková.
Alena Procházková. (Autor: TASR)
TASR|10. feb 2022 o 10:20 (aktualizované 10. feb 2022 o 17:46)

Sivoková má za sebou premiéru na ZOH.

Beh na lyžiach na ZOH 2022 v Pekingu

Ženy - 10 km klasicky s intervalovým štartom:

ČANG-ŤIA-KCHOU. Nórska bežkyňa na lyžiach Therse Johaugová získala na ZOH 2022 v Pekingu svoju druhú zlatú medailu.

Vo štvrtok po skvelom finiši triumfovala v behu na 10 km klasicky s intervalovým štartom s minimálnym náskokom štyroch desatín sekundy pred Fínkou Kerttu Niskanenovou. Bronz vybojovala ďalšia Fínka Krista Pärmäkoskiová (+31,5).

Z trojice slovenských reprezentantiek skončila najvyššie Alena Procházková. Päťnásobná olympionička obsadila 65. priečku s výrazným odstupom 5:11,9 min na víťazku.

Barbora Klementová prišla do cieľa na 77. pozícii s mankom +6:52,9, debutantke na hrách Kristíne Sivokovej patrila 81. priečka (+8:06,3). Na štarte bolo 97 pretekárok.

Johaugová získala ďalšie zlato

Tridsaťtriročná Johaugová sa v Pekingu stala uplynulý víkend olympijskou šampiónkou v skiatlone a pridala tak druhé individuálne zlato zo ZOH v kariére.

Štrnásťnásobná majsterka sveta mala pred pekinskými hrami vo svojej výnimočnej zbierke olympijský titul iba zo štafety z Vancouveru 2010, ku ktorému o štyri roky neskôr pridala v Soči striebro a bronz. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu nemohla štartovať pre dopingový dištanc.

"Dnes cítim maximálnu radosť. Je skvelé vyhrať, keď sa bojuje do posledných metrov a v cieli napokon vidíte desatinky vo váš prospech. Cítila som, že mám na konci dostatok síl a na záverečnom kopci som sa cítila veľmi dobre. To rozhodlo, že som vyhrala," povedala Johaugová v rozhovore pre nórsku televíziu NRK.

Johaugová nezačala najrýchlejšie, na prvých dvoch medzičasoch jej patrila piata priečka.

Postupne však zvyšovala tempo a v polovici trate už viedla s tesným náskokom šesť desatín sekundy pred Niskanenovou, tretia bola priebežne Ruska Natalia Neprjajevová s mankom viac ako šesť sekúnd.

Niskanenová však útočila na zlato, dostala sa virtuálne pred Johaugovú a ešte necelé štyri kilometre pred cieľom mala na nórsku rivalku k dobru viac ako desať sekúnd.

Fínka "svietila" na čele aj na poslednom medzičase na méte 8,6 km, keď viedla o 1,3 sekundy, ale Johaugová ju vystupňovaným záverom v cieli tesne predstihla.

Niskanenová predtým v skiatlone skončila štvrtá, celkovom získala už tretie olympijské striebro, na zlato stále čaká.

Blízko k medaile mala aj strieborná zo skiatlonu Ruska Neprjajevová, boj o bronz prehrala s Pärmäkoskiovou o jedinú desatinu sekundy.

Bez cenného kovu skončili na desiatke Švédky, najvyššie bola na šiestej pozícii Ebba Anderssonová, pred ňou skončila piata Nemka Katharina Hennigová.

Procházková: Pocity nie sú najlepšie

Tridsaťsedemročná Procházková bola na úvodnom medzičase po 1300 metroch na 47. priečke, postupne však vo výsledkovej listine klesala a napokon to stačilo iba na 65. miesto.

"Pocity nie sú najlepšie. Veľmi som sa dnes trápila, táto výška a podnebie mi asi nesedia a neviem sa do toho dostať. Začiatok bol fajn, neskôr v kopcoch to už bolo horšie. Dala som so toho dosť a som unavená," povedala Procházková v prvej reakcii pre RTVS.

Päťnásobná olympionička Procházková dosiahla na 10 km klasickou technikou najlepšie umiestnenie hneď na svojej prvej olympiáde v roku 2006, keď v talianskom Pragelate skončila dvadsiata ôsma.

"Musíme sa dohodnúť s trénerom, ako budeme pokračovať ďalej," doplnila Procházková.

U Klementovej sa to obrátilo

Debutantke pod piatimi kruhmi Kristíne Sivokovej patrila 81. priečka. Barbora Klementová prišla do cieľa na 77. pozícii.

"V tejto sezóne sa ukazuje, že šprinty sú pre mňa asi lepšia možnosť a takisto aj ten skejt. Minulý rok to bolo opačne, tam mi vyhovovali desiatky a nejako som sa do toho dostala. Tento rok sa v tom neviem zrovnať," uviedla.

Predtým absolvovala šprint, v ktorom obsadila 57. miesto.

"Prišla som spraviť nejaký výsledok a hlavne si potvrdiť, že v šprinte nie som najhoršia. To sa mi podarilo, takže po ňom som bola celkom spokojná. Na desiatke som rada, že som došla, lebo to bolo naozaj náročné," dodala.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Procházková bola najlepšia zo Sloveniek, Johaugová získala druhé zlato