Kläbo a Skistadová vyhrali posledný šprint, no žlté dresy nezískali

Johannes Hösflot Kläbo.
Johannes Hösflot Kläbo. (Autor: TASR/TT News Agency via AP)
TASR|15. mar 2024 o 16:59

Skistadová si pripísala tretí triumf na najkratšej trati za sebou a piaty v sezóne.

Svetový pohár v behu na lyžiach - Falun

Šprint mužov

1.

Johannes Kläbo

Nórsko

2:56,78 m

2.

Lauri Vuorinen

Fínsko

+ 1,14 s

3.

Harald Amundsen

Nórsko

+ 1,37 s

Šprint žien

1.

Kristine Skistadová

Nórsko

3:16,11 m

2.

Linn Svahnová

Švédsko

+ 1,18 s

3.

Jonna Sundlingová

Švédsko

+ 1,50 s

FALUN. Nórski bežci na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo a Kristine Stavaas Skistadová sa stali víťazmi piatkového šprintu klasicky vo švédskom Falune, ktorý bol záverečným šprintom sezóny Svetového pohára.

Dva preteky pred koncom seriálu si žltý dres pre celkových lídrov udržali Nór Harald Östberg Amundsen a Američanka Jessica Digginsová.

Šprintérska špecialistka Skistadová si výborne rozložila sily a vo finále dominovala, keď prišla do cieľa o 1,18 s pred vedúcou ženou poradia šprintu Linn Svahnovou a 1,56 s pred ďalšou Švédkou a víťazkou kvalifikácie Jonnou Sundlingovou.

Skistadová si pripísala tretí triumf na najkratšej trati za sebou a piaty v sezóne.

Kläbo po páde víťaza kvalifikácie Erika Valnesa z Nórska nemal vo finále konkurenciu a v cieli mal náskok 1,14 sekundy pred Fínom Laurim Vuorinenom, ktorý si pripísal kariérové maximum, a 1,37 s pred Amundsenom.

Muž v žltom drese sa vôbec po prvýkrát v kariére dostal v šprinte klasicky na pódium. Kläbo zaznamenal 14. triumf v sezóne.

Malý krištáľový glóbus za celkový triumf v šprinte mal už pred pretekmi istých držiteľov Kläba a Svahnovú.

Pozornosť tak pútali predovšetkým súboje o veľký glóbus. Amundsen si pred záverečnou trojicou pretekov držal odstup 153 bodov pred Kläbom a keďže v šprinte nepatrí medzi topfavoritov, bodový zisk za 3. miesto ho výrazne priblížil k premiérovému celkovému triumfu.

Digginsová mala pred Falunom náskok 90 bodov pred Svahnovou, v kvalifikácii obsadila 21. miesto a cez bránu štvrťfinále sa nedostala.

Švédka tak druhým miestom výrazne zdramatizovala boje o celkové prvenstvo.

Svetový pohár v behu na lyžiach vyvrcholí cez víkend záverečnými dvoma pretekmi. V sobotu majú muži i ženy na programe 10 km klasicky s intervalovým štartom, v nedeľu sa pôjde 20 km voľne s hromadným štartom.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Kläbo a Skistadová vyhrali posledný šprint, no žlté dresy nezískali