Slovensko - Maďarsko 67:89 (32:40)

Zostava a body SR: Moravčíková 9, Jakubcová 8, Wrzesiňská 7, Páleníková 6, Buknová 2 (Dudášová 15, Orozsová 9, Mištinová 6, Stašová 5, Sedláková 0)

Najviac bodov Maďarska: Kissová 22, Dubeiová 17, Goreeová 16

Rozhodovali: Vulič (Chor.), Jacobs (Bel.), Tomičová (Chor.)

TH: 23/16 - 20/16, Fauly: 25 - 23, Trojky: 5 - 9, štvrtiny: 12:16, 20:24, 21:15, 14:34

ĽUBĽANA. Slovenským basketbalistkám nevyšiel vstup do bojov na majstrovstvách Európy. V slovinskej Ľubľane prehrali vo štvrtok v prvom dueli základnej D-skupiny s Maďarskom 67:89.

V piatok ich o 20.45 h čaká stretnutie s obhajcom titulu Srbskom, štvrtým účastníkom skupiny je Turecko.

Moravčíková otvorila bodovo dianie v zápase a celkovo v Ľubľane. Od úvodu to bol defenzívnejšie ladené stretnutie, najmä slovenská obrana a kontrola doskakovania bola dôležitá k zisku vedenia.

Keď sa k tomu pridala kolektívna hra, tak najväčším problémom bola produktivita maďarskej pivotky Kissovej. V neskoršej fáze prvej štvrtiny však začali pribúdať chyby v útočnej fáze, ktoré súper z protiútokov nekompromisne trestal.

Slovensko prišlo o vedenie po 8-bodovej šnúre Maďarska a napokon prehralo úvodnú 10-minútovku 12:16. Druhá časť sa nezačala pre slovenský tím ideálne.

Na snímke vpravo Miroslava Mištinová (Slovensko) a  vľavo Virág Kissová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. Slovenky prehrali 67:89. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovinsko šport basketbal ženy reprezentácia
- ME Eurobasket 2023
- majstrovstvá základná D Skupina
- Slovensko Maďarsko
- Slovaciká
Na snímke slovenskí fanúšikovia povzbudzujú počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. Slovenky prehrali 67:89. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke zľava Miroslava Mištinová, Barbora Wrzesiňská, Ivana Jakubcová (Slovensko) a Debora Dubeiová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. Slovenky prehrali 67:89. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke sprava Trézia Páleníková (Slovensko) a Gyesha Goreeová (Maďarsko) ppočas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. Slovenky prehrali 67:89. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke slovenské basketbalistky v pozadí zľava Radka Stašová, Terézia Sedláková, Alexandra Buknová a Miroslava Mištinová reagujú po prehre v úvodnom zápase základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. Slovenky prehrali 67:89. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke vpravo Terézia Páleniková (Slovensko) a a vľavo Agnes Studerová (Maďarsko) bojujú o loptu  počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke Sabina Oroszová (Slovensko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke vľavo Ivana Jakubcová (Slovensko) a vpravo Virág Kissová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke vľavo Sabina Oroszová (Slovensko) a vpravo Debora Dubeiová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke tréner baskatbalistiek Slovenska Juraj Suja gestikuluje počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke vľavo Nikola Dudášová (Slovensko) a vpravo Virág Kissová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke vľavo Miroslava Mištinová (Slovensko) a vpravo Debora Dubeiová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká

- Slovaciká
Na snímke zľava Barbora Wrzesiňská (Slovensko) a Veronika Kanyasiová (Maďarsko) bojujú o loptu  počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke zľava Ivana Jakubcová (Slovensko) a Bernadett Határová (Maďarsko) bojujú o loptu počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke sprava Nikola Dudášová (Slovensko) a Agnes Studerová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke zľava Ivana Jakubcová (Slovensko) a Cyesha Goreeová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke sprava Miroslava Mištinová (Slovensko) a Cyesha Goreeová (Maďarsko) počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Na snímke tréner baskatbalistiek Maďarska Norbert Székely gestikuluje počas zápasu základnej D-skupiny Slovensko - Maďarsko na ME v basketbale žien v slovinskej Ľubľane vo štvrtok 15. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovaciká
Alica Moravčíková (Slovensko) a  Virág Kissová (Maďarsko).

Maďarky začali dávať body aj z väčších vzdialeností a preto v 5. minúte bolo manko prvýkrát dvojciferné – 19:29.

Za Slovenky sa snažila zvrátiť negatívny vývoj stretnutia najmä dvojica Páleníková a Dudášová, čo sa úspešne chvíľkovo darilo. Lenže potom sa súper vrátil k svojej hre a polčas vyhral o osem bodov.

Zverenkyne Jaroslava Suju stále doťahovali náskok súperiek, vyšla im tretia štvrtina a v úvode štvrtej sa lámal zápas. Slovenky vyrovnali na 55:55 a Jakubcová mala šancu po dlhom čase poslať tím do vedenia, ale nepremenila ani jeden z dvoch trestných hodov.

Maďarky z protiútoku trafili za tri body a po ďalšej slovenskej strate opäť ušli na päť bodov. Záver sa zmenil na katastrofu.

Slovenkám nepadlo takmer nič, súperky pohodlne zvyšovali náskok. Tréner Suja sa snažil zvrátiť nepriaznivý vývoj oddychovými časmi.

"Si z toho robíte srandu. Však bráňte, pritlačte, kurnik šopa na loptu, ako vyzeráme?" kričal tréner po fáze, ktorú Slovenky prehrali 1:21.

"Som sklamaný, že sme prehrali zápas za dve minúty. Krok po kroku sme sa vrátili do zápasu, mohli sme ísť do vedenia, ale nepremenili sme ani jednu šestku.

Súperky nám ušli a my sme potom stratili trpezlivosť. V basketbale stačia dve-tri minúty a ten zápas odíde. Je rozdiel hrať dobre 30 minút a 40 minút. Toto nám stále v porovnaní so špičkovými tímami chýba," hodnotil po zápase pre RTVS tréner Suja.

Hlasy po zápase

Juraj Suja, tréner Slovenska: "Mrzí ma, ako sme stratili a rýchlo prišli o zápas. V prvom polčase sme boli vlažnejší, mali sme veľa ľahkých strát a súper dal ľahké body. V tretej štvrtine sme sa tomu vyvarovali, mali sme len dve straty a Maďarky nemali žiadne rýchle body. Zápas sme dorovnali a hrali fajn. Potom za stavu 55:55 sme mali dva trestné hody, ktoré sme nepremenili a následne z protiútoku trojka. Nedali sme zle vybranú streľbu, dostali sme ďalší kôš, bolo to o 5 bodov a brali sme time out. Nedokázali sme sa vrátiť, mrzí ma to, že sme v priebehu dvoch minút prišli o zápas."

Sabína Oroszová, hráčka Slovenska: "Tri štvrtiny dobré, jedna štvrtina nie až taká dobrá. Myslím si, že tam prišla mierna nekoncentrovanosť. Podľa mňa sme sa trochu poplašili a neuvedomili sme si, že tam máme ešte celú štvrtinu, aby sme si zápas zobrali do rúk. Chceli sme to ako keby rozhodnúť v prvej minúte. Robili sme straty, robili sme chyby a myslím si, že Maďarky to vtedy využili."

Ivana Jakubcová, hráčka Slovenska: "Myslím si, že teraz nás to všetkých veľmi mrzí. Musíme to prekusnúť, máme pred sebou ďalšie zápasy. Jasné, že sme chceli, aby stretnutie dopadlo úplne inak. Maďarky si to zaslúžili, musíme im pogratulovať. Treba sa poučiť z toho množstva chýb, ktoré sme urobili, rýchlo to zahodiť za hlavu a ísť ďalej v piatok."