Najviac bodov v zápase zaznamenal Slovinec Luka Dončič.

Finále play-off NBA - 4. zápas

Dallas Mavericks - Boston Celtics 122:84 (61:35)

Zostava a body Dallasu: Dončič 29, Irving 21, Gafford 7, Washington 6, Jones 5 (Hardaway 15, Lively 11 (12 doskokov), Exum 10, Hardy a Kleber po 5, Green a Morris po 3, Lawson 2, Powell a Prosper po 0)

Zostava a body Bostonu: Tatum 15, Brown a Holiday po 10, White 6, Horford 3 (Hauser 14, Pritchard 11, Brissett 7, Mychajľuk a Tillman po 3, Queta 2, Kornet, Springer a Walsh po 0)

trojky: 15:14, fauly: 17:19, TH: 22/15 - 13/12, 20.277 divákov, štvrtiny: 34:21, 27:14, 31:25, 30:24

/stav série: 1:3/

DALLAS. Basketbalisti Dallasu Mavericks razantným spôsobom odmietli konanie majstrovských osláv Bostonu Celtics.

Vo štvrtom stretnutí finálovej série NBA zvíťazili doma vysoko 122:84 a znížili na 1:3 na zápasy. Piaty duel sa bude hrať v noci na utorok o 2.30 SELČ v Bostone.

Dallas nastúpil na zápas so silnou motiváciou nestať sa desiatym tímom histórie, ktorý prehrá finále najrýchlejším možným spôsobom.

Boston túžil získať rekordný 18. titul, no napokon musel akceptovať najvyššiu finálovú prehru vo svojej bohatej histórii.

Doteraz najväčší nezdar v bojoch o titul zažil v roku 1984 proti Los Angeles Lakers (104:137). Išlo zároveň o tretiu najvyššiu prehru v histórii finále, väčší rozdiel bol iba v zápasoch Chicago - Utah v roku 1998 (96:54) a Boston - Lakers v roku 2008 (131:92).

Mavericks viedli po prvej štvrtine o 13 bodov 34:21, aby už v úvode druhej dvanásťminútovky prekročili hranicu 20-bodového náskoku.

Polčas vyhrali o 26 (61:35) a aj po zmene strán pokračovali v nápore. Rýchlo sa dostali cez hranicu 30 bodov (70:40) a tréner Bostonu Joe Mazzulla hodil uterák do ringu už tri minúty pred koncom tretej štvrtiny, keď stiahol z palubovky všetky opory.

Najlepším strelcom víťazov bol Luka Dončič, ktorý dal 25 zo svojich 29 bodov v prvom polčase, Kyrie Irving pridal 21. Najviac v drese Bostonu dal Jayson Tatum - 15.

Za Boston opäť nenastúpil zranený pivot Kristaps Porziňgis, ktorý sa na rozdiel od predchádzajúceho duelu aspoň obliekol do dresu a rozcvičil.

Bez jeho prítomnosti na palubovke sa Dallas dostal k svojej tradičnej hre a dominoval v podkošovom priestore na oboch stranách ihriska.

Bilancia doskokov sa skončila 52:31 v prospech Mavericks. Dončič odpovedal na kritiku, ktorá sa na neho zniesla po zápase číslo tri, keď sa štyri minúty pred koncom za vyrovnaného stavu vyfauloval.

Sám dal z vymedzeného územia 22 bodov, viac ako všetci hráči Celtics dokopy v prvých troch štvrtinách, v ktorých nastúpil.

"Poriadne sme sa zomkli, najmä v obrane. Hrali sme v tempe, pomáhali sme si. Už na začiatku série som povedal, že treba vyhrať štyri zápasy.

Máme prvý. Musíme veriť v úspech až do konca, mám veľkú dôveru v toto mužstvo, že to dokáže," povedal po stretnutí Dončič podľa ESPN.

Prínos slovinského rozohrávača vyzdvihol aj tréner Dallasu Jason Kidd. "Nikdy tu nebol iný Luka. Je skvelý a vždy bol. Je to jeden z najlepších hráčov na svete. Aj keby sme ho chceli kritizovať, je to pekelne dobrý hráč."

Boston si vôbec po prvýkrát v play off pripísal prehru na ihrisku súpera. "Hráči súpera lietali po palubovke. V útoku robili správne rozhodnutia o tom, či vystreliť z diaľky, alebo vniknúť a vytvárali si druhé šance.

V obrane skvele strážili podkošový priestor, vždy keď sme sa snažili o nahodenie, narazili sme na viacero prekážok," vyzdvihol mužstvo protivníka tréner Mazzulla.

Pavúk play-off NBA

Domov»Halové športy»Basketbal»VIDEO: Takmer utŕžil najvyššiu finálovú prehru. Boston si na majstrovské oslavy musí počkať