Kanada padla v bláznivom predĺžení. Česi šokovali favorita, sú len zápas od OH

Tomáš Satoranský a Luguentz Dort v zápase Česko - Kanada v kvalifikácii o postup na OH 2020 v Tokiu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|4. júl 2021 o 00:30

Tomáš Satoranský posunul Česko do finále kvalifikácie o postup na olympijské hry.

Basketbal - kvalifikácia na OH v Tokiu

Kanada - Česko 101:103 pp (27:29, 44:52, 60:67, 94:94)

Kanada: Alexander-Walker, Barrett, Wiggins, Dort, Powell, Lyles, Joseph, Nicholson, Mulder, Doornekamp, Bell-Haynes, Bennett

Česko: Satoranský, Bohačík, Veselý, Balvín, Schilb, Auda, Peterka, Samoura, Vyoral, Šiřina, Palyza, Sehnal

VICTORIA. Českí basketbalisti sa postarali o prekvapenie v semifinále olympijskej kvalifikácie, keď zdolali domácich Kanaďanov 103:101 po predĺžení.

Zverenci českého trénera Ronena Ginzburga vyhrávali ešte minútu pred koncom riadnej hracej doby o desať bodov, favorizovaní Kanaďania však napriek tomu dokázali vyrovnať a v predĺžení sa dokonca ujali vedenia.

Necelé dve sekundy pred koncom predĺženia však vrátil vedenie na českú stranu šikovnou akciou Tomáš Satoranský.

Najlepším strelcom na českej strane bol s 31 bodmi Blake Schilb, na kanadskej strane bol najproduktívnejším RJ Barrett s 32 bodmi.

Česi boli v B-skupine kvalifikácie na hrane vypadnutia, až po tesnom víťazstve nad Uruguajom si vybojovali účasť v play off. V semifinále čelili Kanade, víťazovi skupiny A.

Miestenku na olympijské hry v Tokiu, ktoré sa uskutočnia v náhradnom termíne na prelome júla a augusta tohto roka, získa iba víťaz kvalifikácie.

Česko si zahrá finále proti Grécku. To si poradilo s Tureckom jasne 81:63.

Istotu účasti na olympiáde má okrem domáceho Japonska aj Francúzsko, Španielsko, USA, Nigéria, Argentína, Irán a Austrália.

Zvyšných štyroch účastníkov určia kvalifikácie, ktoré sa okrem Kanady hrajú v chorvátskom Splite, litovskom Kaunase a srbskom Belehrade.

Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Kanada padla v bláznivom predĺžení. Česi šokovali favorita, sú len zápas od OH