Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Austrálčania tiež nesúhlasia so záverom vyšetrovania korupcie

Frank Lowy. (Autor: SITA/AP)
SITA|14. nov 2014 o 10:45

Prezident FFA Frank Lowy odmietol obvinenia z korupčného správania pri kandidatúre na MS 2022.

SYDNEY. Austrálska futbalová federácia (FFA) sa ohradila proti záverom vyšetrovania korupčnej kauzy okolo hlasovania o dejiskách majstrovstiev sveta 2018 a 2022. Protinožci patrili ku krajinám, ktoré cítili krivdu, keď v decembri 2010 prehrali v súboji o šampionát 2022 s Katarom. Štvrtková správa šéfa súdnej komory etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) ich však zaradila medzi kandidátov, ktorí sami nehrali čisto.

"Tím austrálskej kandidatúry podnikol špecifické kroky na získanie podpory od člena výkonného výboru FIFA, existujú náznaky úsilia o nadviazanie kľúčového spojenia v tomto kontexte. Správa identifikovala isté platby Austrálskej futbalovej federácie smerom k Futbalovej konfederácii Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti, ako aj osobné finančné zdroje pre prezidenta CONCACAF," uvádza sa v 42-stranovom rozhodnutí nemeckého sudcu Hansa Joachima Eckerta.

Prezident FFA Frank Lowy obvinenia odmietol. Kandidatúra bola podľa neho čistá, podliehala vládnej kontrole a preverili ju aj nezávislí externí audítori. FFA bude zvažovať ďalšie kroky

Podobne ako Austrália dopadlo aj Anglicko, ktorému Eckert tiež vyčítal snahu ovplyvniť bývalého prezidenta CONCACAF Jacka Warnera.

Katar v súboji o MS 2022 zdolal USA, Austráliu, Japonsko a Kórejskú republiku. Tá istá exekutíva vybrala aj hostiteľa MS 2018, Rusko zvíťazilo na úkor Anglicka, Portugalska so Španielskom a Belgicka s Holandskom.

Eckert našiel chyby na ôsmich z deviatich kandidatúr, ale napriek tomu konštatoval, že výber hostiteľov bol korektný, dôveryhodný a nie je dôvod opakovať ho. Šéf vyšetrovacej komory etickej komisie FIFA Machael Garcia s jeho názorom nesúhlasí a mieni sa odvolať.

Súvisiace články