TOKIO, BRATISLAVA. Tri svetové rekordy, dva olympijské a viacero národných. Atletické súťaže na OH v Tokiu priniesli za šesť dní viacero výborných výkonov.
Bez svetových športovcov by to nebolo možné. Istý podiel na rekordných výkonoch však má aj atletická dráha.
Tá tokijská poskytuje podľa výrobcu oproti ostatným dráham jedno až dvojpercentné zlepšenie výkonov.
Aj športovci cítia rozdiel a ich reakcie sú rozdielne. Kyron McAster po behu na 400 m prekážok vravel, že mal pocit akoby bežal „vo vzduchu“.
Vzduchové vaky
Atletické dráhy na svetových štadiónoch dodáva taliansky výrobca Mondo.
Andrea Valluri vraví, že materiál sa snažia stále vylepšovať a platí to aj na olympiáde v Tokiu.
„Pridali sme novú zmes. Samotná dráha je veľmi tenká. Má 14 milimetrov. Ale pod ňou je vrstva gumových granúl, ktoré sú usporiadané v hexagonálnej štruktúre, ktorá vytvára malé vzduchové vaky,“ vravel Valluri pre denník Daily Mail.
Vzduch nielen tlmí nárazy, ale časť energie pomáha vrátiť. „Je to podobné ako na trampolíne. Podarilo sa nám túto zmes vylepšiť, aj preto vidíme lepšie výkony,“ tvrdí Valuri.
Svaly bolia viac
Doplnil, že dráha spĺňa prísne kritériá. Všetky výkony na nej dosiahnuté platia.
„Snažili sme sa pomôcť ochrániť zdravie športovcov, aby sa nezranili, ale taktiež by im to malo pomôcť trochu ich nakopnúť. Pri testovaní a porovnávaniach sme zistili, že zlepšenie môže byť na úrovni jedného až dvoch percent,“ doplnil Valluri.
Pruženie dráhy potvrdilo viacero atlétov. No nie všetci sú z tejto dráhy nadšení.
„Cítite ako pri každom kroku pruží. Ale na druhý deň po behu máte totálne stuhnuté svaly,“ vravela Sydney McLaughlinová.
Američanka však v stredu zabehla nový svetový rekord na 400 m prekážok. Svoje vlastné maximum spred mesiaca vylepšila o 44 stotín sekundy.
Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021