LONDÝN, BRATISLAVA. Za iných okolností sa príliš neusmieva, nedáva najavo negatívne, ale ani pozitívne emócie.
Akoby to po finále Wimbledonu ani nebola ona.
"Chcela by som sa všetkým poďakovať..." prestala hovoriť, zakrývala si rukou tvár. Tlačili sa jej slzy do očí. "Prepáčte," pokračovala. Publikum ju ocenilo veľkým potleskom.
"Nikdy neplačem, nikdy," pokračovala so slzami v očiach.
Česká tenistka Karolína Plíšková azda nikdy takto emócie neprejavila. Ani keď nedávno vo finále turnaja WTA v Ríme s Igou Swiatekovou prehrala 0:6, 0:6.
Wimbledonské finále sa začalo podobne jednoznačne, no keď sa dostala do zápasu, bola z toho obrovská dráma.
Najslávnejší tenisový turnaj nakoniec ovládla jej súperka, svetová jednotka Ashleigh Bartyová. Nad Češkou Karolínou Plíškovou vyhrala 6:3, 6:7(4), 6:3.
Na začiatku ju odpísali
"Celý ceremoniál bol taký uveriteľný. Karolína Plíšková spravila tento zápas skvelým. Bolo to skvelé finále," hodnotil na televíznej stanici Eurosport bývalý tenista Mats Wilander.
Keď Karolína Plíšková vyhrala prvú výmenu v zápase až za stavu 0:3 v prvom sete po takmer desiatich minútach, zdalo sa, že to bude rýchle finále, takmer podobne jednoznačné ako finále proti Swiatekovej v Ríme.
Možno aj samotná Plíšková si v myšlienkach na potupnú prehru z mája spomenula.
"Nebude to zlatý set," napísal na twitter novinár José Morgado po tom, čo Plíšková vyhrala svoj prvý bod v zápase.
Zlatý set je pomenovanie pre set, v ktorom víťaz neprehrá ani jednu loptičku. V histórii tenisu bolo podobných zápasov iba zopár.
Jediný v rámci grandslamových turnajov sa však zrodil práve vo Wimbledone. V roku 2012 takto Kazaška Jaroslava Švedovová vyhrala nad Taliankou Sarrou Erraniovou. Inak je to skôr záležitosť turnajov nižších kategórií.
Za stavu 0:3 však zrejme bolo predčasné o takom niečom hovoriť.
Plíšková pôsobila inak
"Pred chvíľou by som naozaj po treťom sete netúžil. Poďme ďalej!" písal na twitter novinár Christopher Clarey.
Karolína Plíšková počas ceremoniálu po Wimbledone 2021. (Autor: TASR/AP)
"Začiatok Karolína nezachytila, ale Ashleigh Bartyová hrala skvele. Hovoril som si, že by som nechcel byť v koži Karolíny Plíškovej. Po úvode sme si hovorili, že u nej je možno návrat bez šance, ale zvládla to," hodnotil Mats Wilander.
"Karolína to nezabalila, čo je skvelé. Zaslúži si veľký rešpekt za to, čo tu predvádzala," dodal.
Aj bývalý tenista si všimol, že Plíškovej prejav sa zmenil, viac začala dávať najavo emócie. "U nej sme napríklad zaťatú päsť predtým nevideli," povedal.
Bartyová ocenila Plíškovú
Plíšková stále čaká na svoju prvú grandslamovú trofej. Bola už svetovou jednotkou, no na najväčší titul stále nedosiahla. Prehrala aj vo svojom jedinom predchádzajúcom grandslamovom finále na US Open 2016.
Bartyová na rozdiel od svojej súperky už skúsenosť s úspešným grandslamovým finále mala. Vyhrala aj Roland Garros 2019.
Z hľadiska bodového ohodnotenia sú všetky štyri grandslamové turnaje rovnaké. No vyhrať Wimbledon je predsa len špeciálne.
"Splnil sa mi sen, vyhrala som na tomto turnaji," vravela po zápase.
"Gratulujem Karolíne a jej tímu k fantastickému turnaju. Veľmi rada s tebou hrám. Verím, že spolu veľakrát budeme hrať," ocenila kvalitu súperky.
Ukončila kariéru
Pred desiatimi rokmi ovládla ako pätnásťročná juniorský Wimbledon. Teraz sa stala iba štvrtou hráčkou v histórii, ktorá vyhrala turnaj následne aj medzi ženami.
"Je neuveriteľné, že zostala na takej úrovni," hodnotil Mats Wilander.
Jej cesta medzi juniorským a ženským titulom pritom viedla aj cez koniec kariéry.
V roku 2014 ako nádejná 18-ročná tenistka ukončila kariéru. Hovorila vtedy, že si chcela vyskúšať život normálnej tínedžerky a nie neustále cestovať.
Vrátila sa v roku 2016. O tri roky neskôr sa už stala svetovou jednotkou. Momentálne má na konte 83 týždňov ako najlepšia hráčka sveta.
Nebyť pandémie koronavírusu a zmrazenia rebríčka WTA, mala by zrejme ešte viac týždňov.
Pred piatimi rokmi pritom prehrala vo wimbledonskej kvalifikácii, keď sa vracala na kurty po reštarte kariéry.
Šaty ako symbol
Bartyová je prvá Austrálčanka od roku 1980 s triumfom vo Wimbledone. Pred 41 rokmi to dokázala Evonne Goolagong Cawleyová.
Austrálčanka vyhrala Wimbledon dvakrát. Prvý titul získala v roku 1971. Teda presne pred päťdesiatimi rokmi. Bartyová mala tento rok na šatách kvetinový vzor podobný tomu, v ktorom nastúpila pred päťdesiatimi rokmi jej krajanka.
"Toto znamená pre austrálsky tenis najviac. Ashleigh Bartyová je najväčšou inšpiráciou od čias Lleyttona Hewitta. Priblížila sa Evonne Goolagongovej," hodnotil Mats Wilander.
Skoro rok neodišla z krajiny
Samotná Bartyová, ktorá na diaľku pozdravila práve Goolagongovú, neskrývala emócie.
"Ja si vlastne ani nepamätám mečbal. Príliš som minulú noc nespala, iba som premýšľala, ako budem hrať," priznala úprimne Bartyová.
Wilandera neprekvapilo, že nemá žiadnu špeciálnu spomienku na mečbal. "Nie je sa čomu čudovať. Ona ide krok po kroku," povedal.
"Je skvelá, vždy veľmi konzistentná, vždy sa správa rovnako, či s ňou hovoríte na kurte alebo mimo neho," hodnotil ju po ľudskej stránke.
Austrálčanka vynechala celú druhú polovicu minulej sezóny. Vrátila sa až na Australian Open 2021.
Austrália bola na tom z pandemickej stránky dobre a cestovanie z krajiny bolo pre opatrenia komplikované.
Bolo otázne, v akej forme sa vráti. Čo s ňou skoro ročná pauza od februára do januára ďalšieho roka spraví.
Takmer rok neodišla z krajiny.
"Doma si to veľmi užívala, dobila baterky, to pomohlo aby dosiahla takéto výsledky. Ashleigh skvele zvláda tlak," uzavrel Mats Wilander.