Anketu Lyžiar roka nevyhrala Zuzulová, ale Vlhová

Veronika Zuzulová. (Autor: TASR)
Sportnet|4. máj 2012 o 20:00

Výročná anketa Slovenskej lyžiarskej asociácie - Lyžiar roka sa v piatok v Hornom Smokovci skončila nečakanou korunováciou len 16-ročnej zjazdárky Petry Vlhovej.

Výročná anketa Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) - Lyžiar roka sa v piatok v Hornom Smokovci skončila nečakanou korunováciou len 16-ročnej zjazdárky Petry Vlhovej.

HORNÝ SMOKOVEC. Víťazka slalomu na zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku v hlasovaní novinárov a funkcionárov presvedčivo až o 19 bodov zdolala Veroniku Zuzulovú, za ktorou stálo 4. miesto v konečnom hodnotení Svetového pohára v slalome a celkový triumf v hodnotení rovnakej disciplíny v Európskom pohári. Na treťom mieste skončila so ziskom 36 bodov bežkyňa na lyžiach Alena Procházková.

Na vyhlásenie nedošli

Vyhlásenie poznačila neúčasť viacerých ocenených športovcov - niektorí sa ospravedlnili zo súkromných dôvodov, no rodičia dvoch z nich - Zuzulovej a šiesteho Adama Žampu vedenie SLA listom vo štvrtok informovali, že podujatie mienia bojkotovať.

Vlhová sa v histórii ankety stala ôsmym menom na zozname víťazov, ktorý sa začal písať v roku 1994 úspechom Alžbety Havrančíkovej a na ktorom sa najčastejšie - až šesťkrát - objavilo meno ďalšieho bežca Ivana Bátoryho.

Vo všeobecnosti sa pritom očakávalo piate víťazstvo Zuzulovej, ktorej výborne vyšiel najmä záver sezóny v SP a v slovinskej Kranjskej Gore, švédskom Aare a rakúskom Schladmingu sa prebojovala až na stupeň víťazov. Vo švédskom stredisku jej pritom premiérové prvenstvo v kariére ušlo len o jedinú stotinu.

Vlani Zuzulová v ankete triumfovala so súčtom vyšším o jeden bod ako mala v piatok Vlhová, hoci nemala až takú úspešnú sezónu ako teraz. Najväčším úspechom tretej Procházkovej v sezóne bolo 10. miesto v šprinte voľnou technikou SP v poľskej Szklarskej Porebe.

V biatlone je Kuzminová suverénna

Štvrtýkrát v rade dostala do ruky žezlo a na hlavu korunku kráľovnej biatlonu Anastasia Kuzminová. Stalo sa tak v piatok podvečer na slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety Kráľ biatlonovej stopy 2012 v Grand Hoteli Bellevue v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách, kde prvýkrát v histórii oceňovali spoločne svojich najlepších biatlonisti i lyžiari.

Dvojnásobná olympijská medailistka z Vancouveru 2010 už štyri roky žne úspechy v drese Slovenska. Inak to nebolo ani v uplynulej sezóne. V dvadsiatich šiestich pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára, sa v presnej polovici dostala medzi elitnú desiatku.

Jej najlepším výsledkom bolo 2. miesto v pretekoch s hromadným štartom v talianskej Anterselve, čím načala druhú desiatku svojich umiestnení na pódiu pre medailistky v kariére. Celkovo jej to stačilo na desiatu pozíciu v konečnom poradí bojov o krištáľový glóbus.

Dvadsaťsedemročnej (nar. 28. augusta 1984) rodáčke z ruského Ťumenu však určite chýbala medaila z vrcholu sezóny, ktorým boli majstrovstvá sveta v nemeckom Ruhpoldingu.

V šiestich štartoch vrátane pretekov štafiet sa päťkrát zmestila do TOP 10, ale pódium pre najlepšie trio ostalo pre ňu začarované. Prvýkrát v kariére sa tak vracala z vrcholného podujatia s prázdnymi rukami. Napriek tomu stále patrí do užšej svetovej špičky.

ico

Najlepší lyžiari a biatlonisti

Výsledky hlasovania v ankete Lyžiar roka 2012 (24 hlasujúcich):

1. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) - 92

2. Veronika Zuzulová (zjazdové lyžovanie) - 73

3. Alena Procházková (beh na lyžiach) - 36

4. Martin Bajčičák (beh na lyžiach) - 28

5. Barbara Kantorová (zjazdové lyžovanie) - 19

6. Adam Žampa (zjazdové lyžovanie) - 16

7. Barbora Klementová (beh na lyžiach) - 15

8. Natália Šlepecká (akrobatické lyžovanie) - 14

9. Henrieta Farkašová (zjazdové lyžovanie zdr. post.) - 14

10. Peter Mlynár (beh na lyžiach) - 12

Kráľ biatlonovej stopy: Anastasia Kuzminová (VŠC Dukla Banská Bystrica) - tréneri Daniel Kuzmin, Juraj Sanitra

Najpopulárnejší biatlonista za sezónu 2011/ 2012: Janka Gereková (VŠC Dukla Banská Bystrica)

Významný športový úspech:

3. miesto miešanej štafety v zostave Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár, Miroslav Matiaško na pretekoch Svetového pohára v Kontiolahti (Fín.) a 7. miesto miešanej štafety na MS v Ruhpoldingu (Nem.) v zostave s Dušanom Šimočkom na poslednom úseku

Najlepší mládežník:

Ivona Fialková (KB Valaská-Osrblie)

Zlatý odznak SZB:

Marián Kazár (ŽP Šport Podbrezová) - za dlhoročnú trénerskú, funkcionársku a organizátorskú prácu pri biatlone

Nachádzate sa tu: