ANALÝZA: Foligno je v Toronte, Kekäläinen predviedol geniálny ťah

Oh My Hockey|12. apr 2021 o 12:35

Po zobudení som čakal na správy od kolegov. V noci ich prišlo zopár. Jedna o tom, že Nick Foligno prestupuje do Toronta Maple Leafs. Článok je nachystaný, stačí ho ráno publikovať na sociálnych sieťach. A ja som vopred tušil, kto to vyhral...

Analýza Nickovho trejdu do Toronta začína trochu subjektívnym štýlom. Ak by som mal písať sám za seba, Columbus je jasným víťazom. Myslím si, že to takto cítia mnohí ďalší, preto som úvod naladil do osobného tónu. Poďme sa spoločne pozrieť na fakty a čísla. Tie by mali pocit výhry u Blue Jackets ešte umocniť.

Nemôžeme sa ale tváriť, že Columbus prišiel o niekoho nepotrebného. Naopak, pustil svojho kapitána. Foligno už fanúšikom skrz oficiálny klubový web odkázal tieto slová: "Asi neviem sformulovať, ako sa cítim. Je ťažké o tom teraz premýšľať. Je to stále dosť čerstvé. Viem, aké šťastie som mal, že som mohol byť kapitánom tejto skvelej družiny. (...) Som rád, že som zažil takúto partiu."

Je dosť možné, že ju ešte zažije. Ale o tom neskôr, poďme poporiadku.

Leafs už vlani boli účastníkmi trejdu, ku ktorému museli prispieť tri kluby (možno si spomínate na výmenu Lehnera do Vegas). V tomto roku sme boli svedkami podobnej komplikovanej výmeny, keď z Columbusu odchádzal David Savard. No a pomoc tretej strany využili Blue Jackets zase, tentoraz sa tou nenápadnou organizáciou stali San Jose Sharks.

Sharks dostanú krátky komentár - za forvarda Stefana Noesena, v podstate pendlera medzi farmou a NHL, získali štvrté kolo draftu. Vyťažili z toho pekný zisk, niečo podobné ako Yzerman, i keď Noesen je lepším hráčom ako Lashoff, preto to na Yzermanov ťah nemá. Aj tak ale môžu byť v podstate spokojní, Noesenovi San Jose príliš nesedelo. Ich strop zaťaží 25% Folignovho platu, teda 1,375 mil. dolárov.

Pokračujme ale k meritu veci a tým je obchod na trase Columbus-Toronto. Aby to bolo čo najprehľadnejšie, uvedieme krátke zhrnutie:

Columbus získal: 1. kolo draftu 2021 a 4. kolo draftu 2022, ponechali si 50% z Folignovho platu
Toronto získalo: Útočníkov Nicka Foligna a Stefana Noesena, Folignovi platí iba 25%

Blue Jackets Noesen veľmi nezaujímal. Nemali s ním plány, čiže pri jeho mene sa nemusíme zaoberať tým, že niečo stratili. Jediným, koho stratili, je Nick Foligno. Maple Leafs majú Noesena v podstate tiež najmä preto, lebo od Sharks chceli, aby si nechali časť platu. Stefana teda môžeme označiť za pomerne nepodstatný artikel.

Finálny verdikt, ktorým sa budeme zaoberať, môžeme zhrnúť do tejto vety: Toronto Maple Leafs získali Nicka Foligna za prvé a štvrté kolo draftu, pričom mu zaplatia len 25% sumy.

Nick Foligno už po hokejovej stránke dávno nemá hodnotu prvého a štvrtého kola. Má 33 rokov a hoci vie byť platným hráčom, nie je to superhviezda, čo sama vyhráva zápasy. V prebiehajúcej sezóne zaknihoval v 42 dueloch len 16 (7+9) bodov.

V čom je jeho prínos? Stále dokáže byť platný na oboch koncoch klziska, v tomto ročníku mu to šlo dokonca lepšie čo do defenzívnej hry. Ak mu zadáte správnu rolu a dodáte správnych spoluhráčov, dokáže byť v kľúčových situáciách veľmi dôležitým hráčom. Navyše je lídrom - veď práve on z pozície kapitána viedol Columbus pri pamätných výhrach v sériách proti Tampe Bay i Torontu.

Bolo by nezodpovedné prehliadnuť, že nezažíva práve najlepšiu sezónu, a to platí najmä o jeho bodovom prínose, keďže v priemere boduje ešte menej ako v prvej sezóne v drese "modrokabátnikov" (vtedy v 45 stretnutiach pozbieral 19 bodov).

Za iných okolností by k takému trejdu nikdy nedošlo. Maple Leafs ale sú v situácii, keď musia obracať každý dolár. Foligna veľmi chceli a 75-percentná zľava im prišla vhod, Blue Jackets a Sharks si však za podobné machinácie zaúčtovali poriadnu sumu. Najmä Kekäläinen vyťažil najviac, čo mohol.

V prvom kole draftu 2021 majú Blue Jackets už tri voľby. V roku 2022 pridali druhú do štvrtého. Maple Leafs zas touto výmenou zavelili na útok. Chcú momentálny úspech. Stanley Cup. Teraz. V najbližšom drafte majú už len tri výbery, v roku 2022 štyri. To sú nižšie čísla ako pri Pittsburghu Penguins.

Aj s prihliadnutím na fakt, že si Blue Jackets nechávajú polovicu z platu, predviedol Kekäläinen geniálne ťahy. Dostať za Davida Savarda a Nicka Foligna dvakrát prvé kolo dokáže len šikovný manažér. Je tu ešte jedna zákulisná informácia, ktorá výsledok definitívne prikláňa na stranu Columbusu.

Foligno má totiž v Columbuse svoj domov. Šepká sa (aj keď dosť nahlas), že sa po sezóne vráti a s Blue Jackets podpíše nový kontrakt. Kekäläinen teda súhlasil s rolou predávajúceho, nechal ho ísť za šancou vyhrať. 33-ročný Američan chce túto "službu" neskôr odčiniť a vrátiť sa.

Získať prvé a štvrté kolo draftu za to, že niekoho požičiate? Tomu sa hovorí výhodný obchod.

Nezáleží na tom, či bude Foligno produktívny a ako sa mu bude v drese Toronta. Aj keby strelil víťazný gól v siedmom zápase o Stanley Cup, aj tak Columbus nevyjde z tohto trejdu ako porazený. Môže sa to vyvinúť na "win-win" situáciu? Môže. Ale zatiaľ musíme konštatovať:

VÍŤAZ TREJDU -> COLUMBUS BLUE JACKETS

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»ANALÝZA: Foligno je v Toronte, Kekäläinen predviedol geniálny ťah