Keď je každá sekunda drahá. Mladík z NFL vyhral zápas o život

Damar Hamlin skolaboval priamo na ihrisku počas zápasu NFL Cincinnati Bengals - Buffalo Bills.

Keď je každá sekunda drahá. Mladík z NFL vyhral zápas o život

Damar Hamlin skolaboval priamo na ihrisku počas zápasu NFL Cincinnati Bengals - Buffalo Bills. (Autor: TASR/AP)
Damar Hamlin skolaboval priamo na ihrisku počas zápasu NFL Cincinnati Bengals - Buffalo Bills.
Damar Hamlin skolaboval priamo na ihrisku počas zápasu NFL Cincinnati Bengals - Buffalo Bills. (Autor: TASR/AP)
Miroslav Kováčik|6. jan 2023 o 12:10

Zdravotný stav Damara Hamlina sa podstatne zlepšil.

BRATISLAVA. Tak, ako celý futbalový svet čakal v júni 2021 na správy okolo Dána Christiana Eriksena, ľudia v USA v týchto dňoch s napätím sledovali zdravotný stav 24-ročného Damara Hamlina. 

Hráč amerického futbalu mal srdcový kolaps počas zápasu jeho Buffala Bills na pôde Cincinnati Bengals. Prvé informácie hovorili o kritickom stave.

Viaceré tímy NFL mu rôznymi spôsobmi vyjadrovali podporu.

Či už išlo o povzbudzujúce správy, zmenu titulnej fotografie na sociálnych sieťach s odkazom "Pray for Damar 3" (modlíte sa za Damara, pozn.) alebo vysvietením svojho štadióna v tímových farbách Buffala. 

Po približne 62 hodinách sa začali objavovať prvé pozitívne informácie.  

"Damar Hamlin otvoril oči a reaguje. Naozaj neuveriteľné. Z rozhovoru s jeho blízkymi je jedno úplne jasné. Sú bezhranične vďační za lekársku starostlivosť, ktorá bola Hamlinovi poskytnutá na ihrisku a v posledných hodinách," uviedol na twitteri insider NFL Ian Rapoport.

"Urobil podstatný pokrok. Zdá sa, že jeho neurologický stav a funkcie sú nedotknuté. Sme veľmi hrdí na to, že to môžeme oznámiť," doplnil doktor Timothy Pritts z UC Medical Centre. 

Došlo k poruche srdcového rytmu

Nešťastný moment sa stal už v úvodnej štvrtine. Na prvý pohľad nešlo o súboj, ktorý by si zaslúžil zvýšenú pozornosť. Bol to klasický obranný zákrok.

Hamlin dokázal zastaviť Teeho Higginsa, postavil sa, ale o niekoľko sekúnd neskôr nekontrolovateľne spadol na trávnik a zostal nehybne ležať. 

VIDEO: Kolaps Damara Hamlina v zápase proti Cincinnati

Priamo na ihrisku ho resuscitovali a následne previezli do nemocnice.

"Môj synovec v podstate zomrel na ihrisku a oni ho priviedli späť k životu," povedal pre CNN Hamlinov strýko Dorrian Glenn.

Podľa zámorských médií dostal úder do oblasti srdca, čo spôsobilo "Commotio cordis". Ide o narušenie srdcového rytmu, pričom jedným zo zriedkavejších následných prejavov je srdcový kolaps, ktorý môže viesť k smrti. 

"Pri takýchto prípadoch ide väčšinou o priamy náraz na širokú hrudnú kosť. Zvyčajne sa to stáva pri vysokej rýchlosti, buď pri fyzickom kontakte alebo sa to môže stať vystreleným pukom či bejzbalovou loptičkou.

Na prvý pohľad nemusí byť viditeľné žiadne zranenie, zlomené rebrá alebo povrch hrudníka, ale dôležité je, že dôjde k bezprostrednej poruche rytmu," objasnil situáciu v rozhovore pre Sportnet športový lekár Pavel Malovič.

"Je to také mihotanie komôr, odborne tomu hovoríme fibrilácia. Výsledný stav je srdcový kolaps ako následok Commotio cordis, teda veľkého otrasu srdca. 

Niekedy môže ísť až o pomliaždenie srdcového svalu. To je ako keď dostane tzv. koňara na stehne a vytvorí sa vám tam modrina. To sa stáva aj na srdci, zakrváca," doplnil.

Po troch minútach šanca klesá

Pri týchto situáciách je každá sekunda drahá. Rozhoduje o živote a smrti. Je preto nesmierne dôležité, aby sa resuscitácia začala čím skôr.

A Hamlin mal šťastie, že rozhodcovia i lekári Buffala okamžite konali. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Americký futbal»Keď je každá sekunda drahá. Mladík z NFL vyhral zápas o život