08.02.2022 00:00
Deň 4
Peking 2022
Koniec

Iba 18-ročná čínska hviezda získala olympiské zlato, ovládla Big Air

Eileen Gu získala zlato v Big Air na ZOH 2022 v Pekingu.
Eileen Gu získala zlato v Big Air na ZOH 2022 v Pekingu. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. feb 2022 o 04:50 (aktualizované 8. feb 2022 o 06:29)

Stala sa historicky prvou olympijskou šampiónkou v tejto disciplíne.

Akrobatické lyžovanie na ZOH Peking 2022

Ženy - Big Air, finále:

PEKING. Domáca akrobatická lyžiarka Eileen Gu získala na ZOH v Pekingu zlatú medailu v utorňajšej súťaži Big Air.

V záverečnom treťom finálovom skoku odsunula na druhé miesto Francúzku Tess Ledeuxovú, tretia skončila Švajčiarka Mathilde Gremaudová.

Osemnásťročná rodáčka z USA, ktorá reprezentuje Čínu od roku 2019, sa stala historicky prvou olympijskou šampiónkou v tejto disciplíne.

Eileen Gu na ZOH 2022  v Pekingu.
Eileen Gu na ZOH 2022 v Pekingu. (Autor: TASR/AP)

Big Air v akrobatickom lyžovaní zažíva v Pekingu debut pod piatimi kruhmi. Eileen Gu predviedla v poslednom pokuse štyri otočky, dotkla sa kraja lyží a dopadla otočená vzad.

Vďaka tomuto výkonu sa v súčte dvoch najlepších skokov dostala pred Ledeuxovú, ktorá ako jediná ďalšia žena zvládla rovnaký "trik" na súťažnej scéne.

"Toto bol najkrajší moment, najkrajší deň, najkrajšie čokoľvek môjho života. Nemôžem uveriť tomu, čo sa práve stalo. Aj keby sa mi skok nevydaril, chcela som poslať odkaz ostatným dievčatám, aby sa nebáli posúvať svoje hranice. To bol môj najväčší cieľ pred posledným kolom.

Tento trik som nikdy predtým nespravila, nikdy som sa oň ani nepokúšala. Rozmýšľala som o ňom, ale to, že som ho vytiahla v treťom kole prvého olympijského finále Big Air v histórii, znamená pre mňa úplne najviac," povedala Gu podľa agentúry DPA.

Gu bude patriť k najväčším favoritkám na medaily aj v slopestyle a na U-rampe.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Akrobatické lyžovanie»Iba 18-ročná čínska hviezda získala olympiské zlato, ovládla Big Air