BRATISLAVA. Po slovenských ligových trávnikoch behá v súčasnosti mnoho zahraničných hráčov.
V doposiaľ poslednom kompletne odohranom kole Fortuna ligy ich do hry zasiahlo 75. V priemere viac než šiesti v jednom tíme.
Na medzinárodnej scéne pritom zažíva slovenský klubový futbal mimoriadne nevydarenú sezónu.
Dunajská Streda skončila svoje účinkovanie v Európskej ligy v treťom predkole. Slovan Bratislava, Žilina i Ružomberok vypadli ešte skôr.
„Mladí hráči zo zahraničia nezvyšujú úroveň ligy. A navyše zaberajú miesto našim mladým talentom. To je veľké negatívum,“ tvrdil pred časom dlhoročný tréner Milan Lešický.
Za jeden zápas môžu získať 600 eur
V tomto smere vyznieva zaujímavo iniciatíva, ktorú Slovenský futbalový zväz rozbehol predvlani v druhej lige.
Účastníci tejto súťaže musia mať v každom zápase v základnej zostave minimálne jedného slovenského futbalistu vo veku do 21 rokov.
Kluby si vďaka tomuto pravidlu môžu finančne prilepšiť.
Dvesto eur získajú v prípade, ak majú počas celého zápasu na ihrisku hráča, ktorý spĺňa uvedené podmienky (nemusí ísť o toho istého hráča počas celého zápasu).
A ďalších štyristo eur dostanú vtedy, ak majú celých 90 minút na ihrisku aspoň dvoch slovenských hráčov do 21 rokov a zároveň maximálne troch legionárov.
Vychovávajú reprezentantov Slovenska
Ako využiť toto pravidlo na maximum, ukázali v jesennej časti ročníka 2020/21 v Petržalke.
Klub z hlavného mesta získal nasadzovaním mladých slovenských hráčov od SFZ maximálnu možnú finančnú podporu.
Pri štrnástich odohraných stretnutiach ide o 8 400 eur.
„Vnímame to pozitívne. Za ideu a motiváciu pre kluby patrí vďaka trénerovi Radolskému, ktorý je autorom tohto projektu,“ vraví manažér A-tímu FC Petržalka Dominik Tóth.
Odzrkadľuje sa tým podľa neho filozofia petržalského klubu, ktorej súčasťou je kvalitná práca s mládežou.
„Mladých hráčov sme do A-tímu zapracovávali v nižších súťažiach a dostatok priestoru dostávajú aj v druhej lige, kde môžu naplno ukázať svoj talent. Pozitívnou spätnou väzbou je aj nominácia našich hráčov do reprezentačného tímu Slovenska do 21 rokov. Hráči ako Almási, Kozlovský, Valach, či Mihálek uchopili svoju šancu za správny koniec,“ vraví Tóth.
Na margo takmer osemapoltisícovej sumy, ktorú klub získal, dodal: „Finančná podpora je vítaná v každom klube, ale nie je to hlavný cieľ, pre ktorý to robíme.“
Podpora sa týka desiatich klubov
Slovenský futbalový rozdal druholigovým klubom za štarty slovenských hráčov do 21 rokov v jesennej časti prebiehajúcej sezóny celkovo 42 800 eur.
Okrem Petržalky si prilepšia aj Dubnica nad Váhom (6 800 eur), Skalica (6 400), Bardejov (4 600), Trebišov (4 000), Košice (3 200), Šamorín (3 000), Liptovský Mikuláš (2 800), Púchov (2 600) a Komárno (1 000).
Finančná pomoc sa týka desiatich klubov. Nevzťahuje sa na tie, ktoré majú v dorasteneckých kategóriách štatút akadémie.
Ide o päticu Banská Bystrica, Podbrezová, Žilina B a posledné dva tímy druholigovej tabuľky - Poprad a Slovan Bratislava B.