Okolo Slovenska 2024

Cyklistické preteky Okolo Slovenska sa v roku 2024 konali v netradičnom termíne. Začali sa už v stredu 26. a skončili v nedeľu 30. júna.

Zmena z pôvodného septembrového termínu nastala z dôvodu olympijských hier v Paríži a následného presunu ME v Limburgu na 11. - 15. septembra.

Na programe bolo päť etáp. Po desiatich rokoch sa do itinerára vrátila tímová časovka, ktorá celé preteky otvorila. Okrem Dunajskej Stredy boli cieľovými miestami aj Hlohovec, Dubnica nad Váhom, Ružomberok a Štrbské pleso.

Celkovo 147 pretekárov čakalo 707,8 súťažných kilometrov (rozmiestnených v 124 mestách a obciach), 19 vrchárskych a osem rýchlostných prémii.

Spomedzi 21 tímov mali tri status World Tour. Okrem Cofidisu a Jayco AlUla na štarte už tradične nechýbal belgický tím Soudal Quick-Step.

Hviezdami podujatia boli cyklisti, ktorí za ostatných desať rokov vyhrali päťkrát titul majstra sveta. Po šiestich rokoch sa vrátil Francúz Julian Alaphilippe a vo farbách tímu Pierre Baguette sa predstavil Peter Sagan.

Okrem neho bolo na štarte ďalších 15 Slovákov, vrátane Martina Svrčeka či Lukáša Kubiša.

Cyklisti bojovali o päť cenných dresov. Celkový víťaz získal žltý dres, zelený je určený pre víťaza bodovacej súťaže, bodkovaný si odnesol najlepší vrchár, biely najlepší pretekár do 23 rokov a dres s trikolórou získal najlepší Slovák.

Belgičan Thomas De Gendt (v strede) počas pretekov Okolo Slovenska 2024.rozhovor
Miroslav Kováčikst 07:004
Keď bol na Slovensku prvýkrát, bol ešte amatér. Na Gire aj Tour dobyl ikonické kopce Thomas De Gendt si záver kariéry spríjemnil na Okolo Slovenska.
Francúz Julian Alaphilippe (vľavo) a Peter Sagan počas pretekov Okolo Slovenska 2024.
Miroslav Kováčikpo 15:002
Alaphilippe pre Sportnet: Sagana som obdivoval. Je veľký šampión, ktorý nám bude chýbaťJulian Alaphilippe druhýkrát absolvoval preteky Okolo Slovenska.
Peter Sagan v drese tímu Pierre Baguette na Okolo Slovenska 2024.
ne 16:055
Sagan dal definitívnu bodku za pretekmi na ceste. Išiel som to zo srandy, povedal v cieliNebolo to najlepšie, keďže už nie som v najlepšej kondícii, zhodnotil.
ne 16:055
Švajčiar Mauro Schmid v drese lídra pretekov Okolo Slovenska 2024.
ne 15:155
Dráma až do cieľa. Schmid zdolal Alaphilippa na páske a opanoval Okolo SlovenskaZáverečnú etapu vyhral Felix Engelhardt.