Zomrel športový publicista Marián Šimo, osobnosť a novinársky vzor

Marián Šimo. (Autor: atletika.sk)
Boris Vanya|21. máj 2022 o 18:12

Jeho srdcovkou bola atletika.

BRATISLAVA. Miloval atletiku, overené fakty, nikotín a topoľčianske pivo. Vo veku 72 rokov zomrel v Bratislave športový publicita Marián Šimo. Rodák z Bánoviec nad Bebravou (21. 9. 1949) po maturite na topoľčianskom gymnáziu vyštudoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave žurnalistiku. 

Pôsobil v Roľníckych novinách, denníku Šport, v Pravde i Sme. Napísal tisíce článkov, je autorom či spoluatorom niekoľkých kníh, o. i. ôsmich olympijských pamätníc.

Jeho srdcovkou bola atletika, venoval sa aj olympizmu, horolezectvu, dostihovému športu či vzpieraniu. Ako pripomína portál atletika.sk, svoju poslednú knihu, encyklopédiu osobností slovenskej atletiky, už, žiaľ, nestihol dokončiť. 

Pri tvorbe novín a písaní článkov boli v minulosti a sú aj dodnes kľúčové dva faktory - rozsah (novinová strana má obmedzený priestor) a uzávierka (tlačiareň má presne stanovený harmonogram, preto reportéri nesmú meškať). Marián Šimo nedodržiaval ani jedno.

Svoj článok často cibril dlhé hodiny, jeden fakt si overoval aj z troch zdrojov. Medzitým si zapálil ďalšiu cigaretu, hoci z dvoch iných ešte v popolníku stúpal dym.

Čakanie na Šimov komentár, príbeh či rozhovor bola pre jeho kolegov často hra nervov. Ale napriek tomu sa to oplatilo. Lebo športová rubrika s jeho publicistickým príspevkom bola ako atletický míting s Usainom Boltom alebo zápas Ligy majstrov s Lionelom Messim.

Marián Šimo bol charakter, osobnosť a novinársky vzor. V športových kruhoch požíval rešpekt aj u ľudí, ktorí mali na vec iný názor.

Jeho publikačnú činnosť ocenili o.i. bronzovými kruhmi SOV, Cenou Mira Procházku (2009) či Zlatým odznakom SOŠV za výnimočný prínos pre olympijské hnutie a šport (2018).

Česť jeho pamiatke! Marián, odpočívaj v pokoji!

Boris Vanya
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.
Nachádzate sa tu: