Jakub Krako

Branislav Brozman

+ 2,64 s

PEKING. Slovenská reprezentantka v paraalpskom lyžovaní Henrieta Farkašová získala zlato v zjazde na zimných paralympijských hrách 2022 v Pekingu.

V zjazde zvíťazila na paralympiáde tretí raz za sebou a získala už svoju desiatu zlatú paralympijskú medailu.

Farkašová s navádzačom Martinom Motykom triumfovala o 2,25 s pred Číňankou Daqing Zhuová, tretia skončila Britka Millie Knightová (+ 3,70 s).

Na pódium útočila aj ďalšia Slovenka - iba 16-ročná Alexandra Rexová s navádzačom Martinom Makovníkom obsadila štvrtú priečku (+ 5,63 s).

Farkašová: Doteraz sa trasiem

Slovensko má zo zimných paralympiád na konte už 56 medailí (16 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), až 52 z nich si vybojovalo v paraalpskom lyžovaní.

V Číne obhajuje 11 medailí, z toho šesť zlatých. O všetky sa pred štyrmi rokmi v Pjongčangu postarali práve paraalpskí lyžiari.

Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala najúspešnejšou účastníčkou Hier, čo dokázala ako vôbec prvá Slovenka.

"Cítila som napätie na štarte, celú jazdu sa mi chveli nohy. Doteraz sa trasiem. Keď som počula výsledný čas v cieli, tušila som, že by to mohlo stačiť aj na víťazstvo. Po tom všetkom, čo som prežila uplynulé roky to bolo ešte emotívnejšie, než pri zlatom úspechu v Pjongčangu," citoval web Slovenského paralympijského výboru (SPV) víťazku, ktorá na prvú súťaž v paraalpských disciplínach nastupovala v pozícii jednej z hlavných favoritiek.

Na margo jubilejnej desiatej zlatej paralympijskej medaily dodala: "Pripomínali mi to viacerí, no vôbec som na to nemyslela. Lyžovanie milujem. Od sedemnástich rokov, keď som s ním začínala, je to láska na prvý pohľad."

Ďalšie medaily boli veľmi blízko

Ešte len 16-ročná Alexandra Rexová mala pri svojej paralympijskej premiére štartové číslo tri. Na stupne víťazov jej však chýbali necelé dve sekundy.

„Na prvý štart v disciplíne, ktorú sme trénovali najmenej je to skvelý výsledok,“ povedal tréner Martin Makovník, ktorý zaskočil na svahu za pôvodnú navádzačku Evu Trajčíkovú. Tá prišla do dejiska hier neskôr pre problémy s testom.

Ani v súťaži zrakovo znevýhodnených mužov nemali slovenskí reprezentanti k medailovým stupňom víťazov ďaleko.

Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom skončil štvrtý a Jakub Krako za chrbtom Branislava Brozmana na piatom mieste.

„Tesne pred druhým medzičasom som pretočil lyže a stratil rýchlosť,“ opísal svoju chybu Krako.

„Možno som mohol ešte viac riskovať, no pre nás nevidiacich je zjazdovka priúzka,“ zhodnotil svoj výkon Haraus.

V sobotu čaká vstup do pekinského paralympijského diania aj na reprezentantov SR v kolektívnych športoch.

V curlingu na vozíku Slováci od 7.35 h SEČ vyzvú Američanom a parahokejisti od 13.05 h SEČ vyzvú domácich Číňanov.

Všetky informácie o paralympiáde 2022

Domov»Ďalšie športy»Paralympijské»Skvelý štart Farkašovej v Pekingu. Hneď v prvej disciplíne získala zlato