Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Voči doživotnému olympijskému dištancu sa odvolali už všetci potrestaní Rusi

Oľga Zajcevová (vpravo). (Autor: TASR/AP)
SITA|11. dec 2017 o 15:27

Všetci inkriminovaní Rusi požiadali o doriešenie pred začiatkom ZOH 2018 v Pjongčangu.

FRANKFURT. Na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne sa už obrátilo všetkých 25 ruských športovcov, ktorých pre porušenie antidopingových pravidiel spätne diskvalifikovali zo ZOH 2014 v Soči a doživotne dištancovali z diania pod piatimi kruhmi.

K 22 krajanom sa pridali biatlonistka Oľga Zajcevová a bežkyne na lyžiach Julia Čekalevová a Anastasia Docenková.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oznámil verdikt v súvislosti s touto trojicou 1. decembra.

Vtedy MOV zároveň konkretizoval, že sa dodatočne zaoberá dovedna 36 dopingovými prípadmi týkajúcimi sa Rusov na ostatných zimných olympijských hrách.

Pôvodne hovoril o 28 kauzách.

Disciplinárka MOV postupne vo viacerých "vlnách" trestala na základe výsledkov vyšetrovania tzv. Oswaldovej komisie.

CAS 6. decembra na svojom webe skonštatoval, že všetci inkriminovaní Rusi požiadali o doriešenie pred začiatkom zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Záležitosť nemá priamy súvis s utorňajším rozhodnutím MOV nepripustiť Rusko ako krajinu na spomenuté budúcoročné vrcholné podujatie v Ázii a umožniť štart iba preukázane "čistým" športovcom pod neutralizujúcou olympijskou vlajkou a označením Olympionici z Ruska (OAR) a po splnení stanovených prísnych kritérií.

Zoznam ruských športovcov, ktorí sa obrátili na CAS:

Jevgenij Belov (beh na lyžiach)

Julia Čekalevová (beh na lyžiach)

Sergej Čudinov (skeleton)

Anastasia Docenková (beh na lyžiach)

Oľga Fatkulinová (rýchlokorčuľovanie)

Iľvir Chuzin (boby)

Julia Ivanovová (beh na lyžiach)

Alexander Kasjanov (boby)

Alexander Legkov (beh na lyžiach)

Alexej Negodajlo (boby)

Jelena Nikitinová (skeleton)

Maria Orlovová (skeleton)

Alexej Petuchov (beh na lyžiach)

Oľga Potylicynová (skeleton)

Alexej Puškariov (boby)

Jana Romanovová (biatlon)

Alexander Rumiancev (rýchlokorčuľovanie)

Oľga Stuľnevová (boby)

Jevgenija Šapovalovová (beh na lyžiach)

Alexander Tretiakov (skeleton)

Dmitrij Trunenkov (boby)

Oľga Viluchinová (biatlon)

Maxim Vylegžanin (beh na lyžiach)

Oľja Zajcevová (biatlon)

Alexander Zubkov (boby)

Súvisiace články