Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Vlani minuli futbalové kluby na prestupy 3,7 miliardy eur

Baleov prestup do Realu bol najväčším v roku 2013. (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 29. jan 2014 o 11:52

Najviac peňazí minuli vlani Real, Monaco, PSG, Man City a Tottenham.

ŽENEVA. Futbalové kluby minuli v roku 2013 na prestupy hráčov pod hlavičkou FIFA celkovú sumu 3,7 miliardy dolárov, pričom takmer štvrtinu z tejto čiastky tvorí päť veľkoklubov.

V stredu o tom informovala agentúra AP.

Len samotné kluby AS Monaco, Paríž Saint-Germain, Manchester City, Tottenham Hotspur a Real Madrid vynaložili na medzinárodné transfery čiastku 828 miliónov dolárov.

FIFA zverejnila tieto údaje na základe len tých prestupov, v ktorých oba kluby uviedli finančné detaily obchodu.

Najviac minul Real

Na prvom mieste figuruje Real Madrid s čiastkou 100 miliónov eur, ktorú v auguste zaplatil za Garetha Balea z Tottenhamu Hotspur.

Podľa generálneho manažéra pre prestupový systém FIFA Marka Goddarda celý trh s hráčmi deformuje malý počet predražených prestupov.

"Len veľmi málo klubov robí skutočne veľké nákupy a práve to skresľuje situáciu na trhu, ale zvyšok trhu je veľmi stabilný," povedal.

Podľa výročnej správy TMS, ktorá sa štatisticky nezaoberala transfermi v rámci dvoch klubov z jednej krajiny, globálne náklady na nákupy futbalistov narástli o 41%.

Prepychové míňanie monackého kniežatstva zahŕňalo prestup kolumbijského kanoniera Radamela Falcaa, ktorý nasledoval potom, ako prevzal klub ruský miliardár Dmitrij Rybolovlev.

Ďalší zástupca francúzskej Ligue 1 PSG a anglický Manchester City sa spoliehajú na bohatých sponzorov z Kataru a Abu Zabí.

Tottenham reinvestoval

Tottenham zasa reinvestoval po predaji Balea, zatiaľ čo Real zinkasoval v minulom roku len z reklamných príjmov 703 miliónov dolárov a v tejto štatistike dominuje na svete už deviaty rok v rade.

Anglické kluby minuli minulý rok 613 miliónov dolárov, čo je viac ako zinkasovali, potom nasledujú turecké kluby s deficitom 134 miliónov dolárov.

Manažéri, agenti a sprostredkovatelia dostali 74 miliónov dolárov od anglických klubov a 216 miliónov dolárov po celom svete.

Španielske kluby zinkasovali celkovo 246 milióna dolárov, teda viac ako minuli, pričom len odchod Falcaa z Atletica Madrid stál 78 miliónov dolárov.

Brazílske kluby dostali čiastku 239 milióna dolárov a portugalské tímy 219 miliónov dolárov.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.